?Taki projekt przygotowała Senacka Komisja Ustawodawcza. Przewiduje on korzystne rozwiązania dla Zabużan.
Sześć miesięcy na złożenie wniosku
Propozycje senackie zakładają, że o rekompensatę będą mogli się starać ci, którzy mieli miejsce zamieszkania na byłym terytorium Rzeczypospolitej w rozumieniu przepisów obowiązujących 1 września 1939 r. Najważniejsze jednak jest to, że będą mogły ubiegać się o nią także osoby, które otrzymały już odmowę potwierdzenia prawa do rekompensat z tego powodu, że nie spełniły warunku zamieszkiwania 1 września 1939 r. w swoich domach. Na ponowne składanie wniosków do wojewodów otrzymają jednak tylko sześć miesięcy od daty wejścia w życie nowych przepisów. Potem prawo to wygaśnie.
Różne interpretacje
Chodzi konkretnie o zmiany do art. 2 pkt 1 ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tzw. ustawa zabużańska). Przepis ten uzależnia prawo do rekompensaty m.in. od zamieszkiwania 1 września 1939 r. na byłym terytorium Polski. – W praktyce pojęcie „zamieszkiwanie" jest różnie interpretowane przez urzędników – twierdzi Andrzej Korzeniowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kresowian Wierzycieli Skarbu Państwa.
Część urzędów wojewódzkich, a przede wszystkim mazowiecki, rozumieją je bardzo wąsko i nie przyznają obecnie prawa do rekompensaty dawnemu właścicielowi i jego rodzinie, jeżeli fizycznie nie było go 1 września 1939 r. w miejscu stałego zamieszkania – dodaje Andrzej Korzeniowski.
100 tys. Zabużan złożyło wnioski o rekompensatę