Z danych firmy Cushman&Wakefield wynika, że w drugim kwartale wartość transakcji na tym rynku wyniosła 32 mld euro - w porównaniu z pierwszym kwartałem to spadek o 4 proc., ale rok do roku wzrost o 8,6 proc. Wolumeny inwestycji zagranicznych i krajowych wzrosły odpowiednio o 15 proc. oraz 5 proc. Dodatkowo w ujęciu kwartalnym to najlepszy wynik od 2007 r., ze względu na otwartość inwestorów na nowe kierunki inwestowania, podejmowanie większego ryzyka i tym samym wzrost cen.
Duże aktywa cieszą się największym zainteresowaniem globalnych funduszy emerytalnych, ubezpieczeniowych i państwowych funduszy inwestycyjnych, które odpowiadają za największy wzrost aktywności inwestycyjnej. Francja, Niemcy i Wielka Brytania, nadal zajmują dominującą pozycję na europejskim rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne z 62 proc. udziałem w łącznych obrotach w ostatnim kwartale. Jednak udział tych krajów w wolumenie inwestycji zmniejszył się wobec wzrostu popytu na nieruchomości w innych lokalizacjach, między innymi w Europie Południowej (o 94 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału), krajach Beneluksu (70 proc.) i Skandynawii (30 proc.).
- Wielu inwestorów nadal najbardziej interesuje się głównymi rynkami, ale coraz częściej poszukują oni możliwości inwestycyjnych w innych krajach. Świadczy o tym wzrost aktywności inwestycyjnej w pierwszym kwartale w Europie Środkowo-Wschodniej, a także ożywienie w ostatnim kwartale w takich krajach jak Grecja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, do czego przyczyniły się duże transakcje na rynku nieruchomości biurowych – mówi Jan Willem Bastijn, dyrektor działu rynków kapitałowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield. - Trend ten przyspieszy na jesieni wobec rosnącej aktywności na rynku inwestorów dysponujących kapitałem własnym i nieznacznie łatwiejszego dostępu do finansowania dłużnego. Wartość obrotów na rynku nieruchomości komercyjnych na koniec roku może wzrosnąć o 5 proc. do 142 mld euro w stosunku do prognoz z początku roku mówiących o 136 mld euro – dodaje.
Największy udział we wzroście aktywności inwestycyjnej w ujęciu rocznym miał sektor nieruchomości handlowych (wzrost o 14 proc.) i magazynowych (o 13 proc.). Jednak w ostatnim kwartale najbardziej wzrósł wolumen inwestycji w nieruchomości biurowe - o 4 proc. do 15,1 mld euro kwartał do kwartału przy 47 proc. udziale w rynku.