Właściciel mieszkania wystąpił do sądu o uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowe. Dotyczyła ona pokrycia z funduszu remontowego kosztów zastępstwa procesowego w sprawie sądowej oraz kosztów kuratora sądowego.
Jego zdaniem uchwała została podjęta z rażącym naruszeniem prawa, a konkretnie art. 14 ustawy o własności lokali. Twierdził, że zgodnie z tym przepisem, środki pieniężne na rachunku funduszu remontowego należą do właścicieli poszczególnych lokali, a nie do wspólnoty mieszkaniowej i przeznaczane są wyłącznie na utrzymanie nieruchomości wspólnej.
Dodatkowo podnosił, że uchwała nie określa kwot przeznaczonych do pokrycia z funduszu remontowego, co pozbawia właścicieli lokali możliwości właściwego wykonania uchwały oraz wskazał na brak celowości ustanowienia pełnomocnika.
Wspólnota wniosła o oddalenie powództwa. Według niej, koszty wynagrodzenia radcy prawnego reprezentującego wspólnotę w procesie oraz koszty wynagrodzenia kuratora powołanego przez sąd w celu przeprowadzenia wyborów członka zarządu wspólnoty, mieszczą się w pojęciu „kosztów zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej" w rozumieniu art. 14 ustawy o własności lokali.
Wskazała też, że we wspólnocie nie doszło do podjęcia uchwały w przedmiocie utworzenia funduszu remontowego.