Wspólnota Mieszkaniowa wystąpiła do Sądu Okręgowego przeciwko deweloperowi. W pozwie domagała się ustalenia, że współwłaścicielom budynku przysługuje własność sieci wodociągowo- kanalizacyjnej oraz sieci centralnego ogrzewania, znajdującej się w budynku.
Natomiast deweloper wniósł o oddalenie powództwa podnosząc, że w umowy sprzedaży mieszkań jasno przewidują, że sieć doprowadzająca energię cieplną na potrzeby ogrzewania całego budynku i poszczególnych lokali oraz ciepłej wody użytkowej, wchodzi w skład prowadzonych przez niego przedsiębiorstwa.
Wyrokiem z dnia 19 czerwca 2012 r. Sąd Okręgowy w Słupsku oddalił powództwo. Sąd ustalił, że deweloper chciał dostarczać ciepło właścicielom lokali w wybudowanym przez siebie budynku. W tym celu ustanowił na swoją rzecz własność sieci centralnego ogrzewania oraz pomieszczenia z kotłownią.
Z aktów notarialnych jasno zaś wynika, że klienci dewelopera zgodzili się na to, że będzie dostarczał im energię cieplną. Ponadto oświadczyli, że znana jest treść art. 49 ustawy kodeks cywilny.
Później jednak część właścicieli lokali mieszkalnych nie podpisała z deweloperem umowy na dostawę ciepła. Nie podobała się im wysokość stawek oraz 24 miesięczny okres wypowiedzenia tej umowy.