Właściciel mieszkania może je stracić, jeśli w porę nie wystąpi się o przedłużenie użytkowania wieczystego gruntu, na którym stoi budynek. Przekonały się o tym osoby, które wykupiły lokale od Stowarzyszenia PAX i Inco-Veritas. O wyroku w tej sprawie pisała wczoraj „Rz" w artykule pt. „Miasto zabierze mieszkania zapominalskim".
Takich problemów można jednak uniknąć.
Gdzie znaleźć termin
Prawo użytkowania wieczystego może być przyznane najkrócej na 40, a najdłużej na 99 lat. Zarządca budynku powinien wiedzieć, na jaki czas zostało ustanowione i kiedy termin ten upływa. ?
– Wynika to także z aktu notarialnego, ale tylko ustanawiającego odrębną własność na rzecz pierwszego właściciela mieszkania, który wykupił je bezpośrednio od spółdzielni, od dewelopera etc. – tłumaczy Robert Dor, notariusz. – W akcie notarialnym kolejnej sprzedaży informacji o okresie użytkowania wieczystego z reguły już nie ma. Takich danych nie ma również w księdze wieczystej prowadzonej dla danego lokalu. Zawiera je księga wieczysta całego budynku. Jej numer jest podany w dziale I księgi wieczystej dla lokalu w podrubryce 1.11.1.
Księgi można przejrzeć w internecie. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości (www. ms. gov. pl), i kliknąć w zakładkę po prawej stronie: Przeglądarka ksiąg wieczystych. Po jej kliknięciu trzeba wpisać numer księgi. ?