Zdecydowanym liderem wśród polskich miast pod względem podaży powierzchni biurowej jest Warszawa. Drugie miejsce zajmuje Kraków. - To się może jednak wkrótce zmienić, gdyż po piętach depcze mu stolica Dolnego Śląska. W ostatnim czasie inwestorzy biurowi są szczególnie aktywni na rynku wrocławskim, a plany na przyszłość są jeszcze bardziej ambitne - tłumaczy Jarosław Mikołaj Skoczeń z firmy Emmerson Realty.
Podkreśla, że we Wrocławiu mocno trzyma się nie tylko działalność deweloperska, ale również rynek inwestycyjny rozumiany jako obrót obiektami biurowymi. - W tym roku Wrocław dołączył do Warszawy oraz Krakowa jako trzecie polskie miasto, w którym podaż nowoczesnej powierzchni biurowej przekroczyła 0,5 mln mkw. Na tym rynku jest obecnie około 505 tys. mkw. W stolicy Małopolski podaż biurowa nieznacznie przekroczyła już 550 tys. mkw. Warto jednak podkreślić, że dystans między Wrocławiem a Krakowem jest coraz mniejszy – w ciągu dwunastu miesięcy zmniejszył się o połowę - mówią przedstawiciele Emmersona.
Zmniejszenie dystansu było możliwe dzięki świeżo zakończonym inwestycjom. - W pierwszej połowie tego roku na wrocławskim rynku pojawiło się około 40-45 tys. mkw. nowej powierzchni. Do największych obiektów wybudowanych w ostatnim czasie należą Sky Tower, budynek B kompleksu Green Towers oraz będący na ukończeniu drugi budynek Aquarius Business House. Wysoka nowa podaż to odpowiedź deweloperów na rosnący popyt. Tym niemniej nowa podaż nie pozostała bez wpływu na stopę pustostanów, która wzrosła do poziomu około 10-11proc.
Jak wynika z szacunków analityków Działu Badań i Analiz Emmerson, w całym kraju w budowie jest ok. 1,1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. - Niecałe 55 proc. powierzchni powstaje w największej biurowej lokalizacji, czyli w Warszawie. Na kolejnym miejscu sklasyfikowany jest Wrocław, gdzie w realizacji jest ok. 122 tys. mkw. powierzchni, co stanowi 11 proc. całej powstającej podaży - podaje Skoczeń.
Największe realizowane inwestycje to: Biurowiec Dominikański oraz Green Day spółki Skanska, wielofunkcyjny kompleks spółki Wisher Enterprise przy Placu Konstytucji 3 Maja,
a także West Gate realizowany przez Echo Investment.
- Warto również zwrócić uwagę na ambitne plany deweloperów. Dalszą rozbudowę kompleksu Promenady Wrocławskie planuje spółka Vantage Development. - Jeszcze w trzecim kwartale tego roku rozpocznie się budowa drugiego budynku – Zita. Docelowo na Kleczkowie powstanie 80 tys. mkw. nowoczesnych biur. Jako największe centrum biznesowe Wrocławia reklamowany jest kompleks West Forum spółki Archicom, w którym docelowo znaleźć się ma aż 100 tys. mkw. biur klasy A - podaje Skoczeń.
Zwraca też uwagę na pojedyncze inwestycje biurowe. - Przykładowo w ścisłym centrum miasta, przy ul. Św. Mikołaja, jest planowana budowa sześciokondygnacyjnego budynku, który pomieści 14 tys. mkw. powierzchni - tłumaczy przedstawiciel Emmersona. - Wrocławski rynek biurowy jest bardzo dobrze postrzegany nie tylko przez obecnych i przyszłych najemców, ale również zagranicznych inwestorów, którzy zawierają duże transakcje dotyczące nowoczesnych obiektów. Warto podkreślić, że transakcje dotyczą także biurowców, których budowa się jeszcze nie zakończyła - mówi Jarosław Mikołaj Skoczeń. -Dotychczas takie transakcje były głównie domeną rynku warszawskiego. W ostatnich miesiącach „łupem” inwestorów padły m.in. dwa dwubudynkowe kompleksy biurowe Green Towers i Aquarius Business House, a do sprzedaży szykowany jest już pierwszy budynek powstały w ramach kompleksu Promenady Wrocławskie - Epsilon.