Osiem obniżek stóp procentowych dokonanych przez Radę Polityki Pieniężnej sprawiło, że kredyty hipoteczne jest nigdy nie były tak nisko oprocentowane.
Dodanie do aktualnej stawki WIBOR 3M (najpopularniejsza na rynku stawka służąca wyznaczaniu oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych) do średniej marży banku daje oprocentowanie na poziomie około 4,3 proc., podczas gdy na przykład wiosną 2008 r. przekraczało ono 7 procent.
Sytuacja mogłaby jednak być jeszcze bardziej korzystna dla klientów, gdyby do decyzji RPP swoją cegiełkę dołożyły banki. Ale zamiast nowych powakacyjnych promocji mamy jedynie przedłużanie kolejnych, a w blokach reklamowych stacji radiowych i telewizyjnych nie roiło się od kampanii reklamowych.
Dziś osoba zaciągająca kredyt hipoteczny na 25 lat, w wysokości 300 tys. zł, musi liczyć się z miesięczną ratą na poziomie 1600–1650 złotych. Wydłużenie okresu spłaty o 5 pięć lat oznaczałoby obniżkę miesięcznego obciążenia o ok. 150 złotych.
Na ofertę w postaci najatrakcyjniejszej marży mogą liczyć jednak tylko ci klienci, którzy zdecydują się na bardziej ścisły mariaż z instytucją finansową. Chodzi o tzw. sprzedaż wiązaną, praktycznie każdy bank sprzedający kredyt hipoteczny przygotowuje oferty pakietowe, w skład których oprócz kredytu wchodzi często rachunek bankowy z obowiązkiem zasilania go, karta kredytowa, ubezpieczenie, a czasem nawet program regularnego oszczędzania.