Rząd przyjął założenia do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Zezwolenie na działanie od KNF, przejrzystość działania i większe wymogi kapitałowe - to tylko niektóre z planowanych regulacji na rynku odwróconych hipotek i dożywotnich rent.
- Przyjęte przez rząd propozycje Ministerstwa Gospodarki to punkt wyjścia do prac nad ustawą regulującą wypłacanie renty dożywotniej i funkcjonowanie odwróconego kredytu hipotecznego - uważa Agnieszka Grotkowska, dyrektor w serwisie Domiporta.pl. - W tej chwili regulowane są one przez zapisy Kodeksu Cywilnego, ale w opinii Ministerstwa jest to zbyt słabe zabezpieczenie świadczeniobiorców, zwłaszcza jeżeli chodzi o rentę dożywotnią.
Zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki regulacje mają przede wszystkim wyeliminować niebezpieczeństwo związane z obsługą tych świadczeń przez podmioty nierzetelne i nieprzygotowane odpowiednio do takich działań. Stąd weryfikacja i nadzór prowadzony przez KNF oraz ostre wymogi dotyczące formy działalności, wysokości kapitału i kwalifikacji członków zarządów takich firm.
- Przyjęte założenia regulują kwestie zabezpieczenia wypłaty świadczeń, określają możliwości i formę zbycia nieruchomości oraz warunki i tryb odstąpienia od takiej umowy - mówi Agnieszka Grotkowska. - Mając na uwadze świadczeniobiorców, jakimi będą osoby starsze, określają również jednolity i przejrzysty formularz informacyjny dotyczący wszelkich zagadnień związanych z rentą dożywotnią, dają czas na podjęcie decyzji i określają warunki odstąpienia od umowy.
Można się pomylić
Bankowy odwrócony kredyt hipoteczny polega na tym, że bank wypłaca emerytowi miesięczne raty zabezpieczone hipoteką mieszkania. W razie śmierci klienta jego spadkobiercy mogą spłacić bank oddając tyle, ile ten wypłacił. Banki, które udzielają takich kredytów są nadzorowane przez KNF, a w razie ich upadku lub likwidacji wypłaty zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny.