Polacy wydają aż 20 proc. miesięcznego budżetu na użytkowanie mieszkania, z czego ponad połowa przeznaczona jest na nośniki energii - podaje Główny Urząd Statystyczny. Szukanie oszczędności w kosztach ogrzewania może więc znacznie poprawić rodzinne finanse.
Z szacunków wynika, że obniżenie o jeden stopień temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach, przyczynia się do kilkuprocentowego obniżenia zapotrzebowania na energię cieplną. To z kolei może przełożyć się - w zależności od powierzchni mieszkania - nawet na kilkaset złotych oszczędności rocznie.
Eksperci podkreślają że najlepszą metodą na ograniczenie strat ciepła są działania kompleksowe, czyli: odpowiednie docieplenie budynku, wymiana nieszczelnych okien, montaż nowoczesnego kotła grzewczego i modernizacja instalacji. To jednak duże inwestycje, bardzo kosztowne, a niejednokrotnie też niezależne od właścicieli mieszkań. Tymczasem Błażej Wojciechowski, ekspert z firmy Afriso (producenta armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych), przekonuje, że są pewne czynności, które nie wiążą się z wydatkami, a przynoszą oszczędności.
Radzi, co zrobić, by nie tracić majątku na ogrzewanie:
1. Sprawdź szczelność drzwi i okien