Obroty na polskim rynku nieruchomości komercyjnych przekroczą w tym roku 3 mld euro. To ok. 300 mln euro więcej niż w 2012 r. Eksperci zwracają uwagę, że widać większą aktywność polskich prywatnych inwestorów oraz czeskich funduszy.

Warszawskie umowy

– Na atrakcyjność naszego rynku wpływa m.in. jego wielkość oraz duża liczba wysokiej jakości produktów, jak również płynność oraz przejrzystość. Natomiast w porównaniu z Wielką Brytanią czy Niemcami jesteśmy ciągle małym i ciągle młodym rynkiem. Nowe fundusze, szczególnie te z Azji, które szukają bardzo dużych projektów, będą preferować takie miasta jak Londyn czy Paryż – tłumaczy Jakub Jonkisz, dyrektor działu Capital Markets w Knight Frank Polska.

Jednocześnie zwraca uwagę, że w polskich transakcjach udział kapitału zagranicznego przekracza 95 proc. – To nie jest normalna sytuacja. Dla porównania: w Czechach lokalny kapitał odpowiada już ok. 40 proc. wartości wszystkich inwestycji – dodaje.

Dominuje sprzedaż nieruchomości w Warszawie, w której, jak szacują analitycy Savills, w ciągu pierwszych trzech kwartałów br. inwestorzy wydali ok. 1,2 mld euro, czyli ok. 44 proc. całkowitej wartości transakcji zawartych do tej pory w Polsce (ok. 2,7 mld euro).

– Mimo że Warszawa pozostaje najbardziej atrakcyjnym rynkiem, obserwujemy wzmożone zainteresowanie Wrocławiem, Krakowem, Poznaniem, Katowicami czy Trójmiastem. W tych miastach kupowane były zarówno biura, jak i centra handlowe – mówi Marcin Purgal, starszy konsultant w dziale inwestycyjnym Savills.

Jak podają przedstawiciele DTZ, w sektorze handlowym największymi tegorocznymi transakcjami były: sprzedaż katowickiego CH Silesia City Center w Katowicach  (412 mln euro), a także 50 proc. udziałów w Galerii Kazimierz w Krakowie (ok. 180 mln euro), a także centrów z portfela Charter Hall Retail REIT (w sumie za 174,5 mln euro) oraz wrocławskiej Galerii Dominikańskiej (152 mln euro).

Inwestorzy spore sumy przeznaczali również na biurowce – na New City: 127 mln euro, na Mokotów Nova: 121 mln euro, a na Senatora: 120 mln euro. Wszystkie te obiekty znajdują się w Warszawie.

Również w sektorze magazynowym pojawili się inwestorzy, których zaostrzony apetyt zaowocował spektakularnymi transakcjami. Chodzi o – jak wyliczają przedstawiciele DTZ – poznański magazyn H&M Gadki BTS, który zmienił właściciela za 64 mln euro, oraz warszawski Żerań Park II sprzedany za 43 mln euro.

– Kilka transakcji będących właśnie w trakcie negocjacji pokaże, że sektor magazynowy może być bardzo opłacalny zarówno dla deweloperów, jak i inwestorów – zapewnia Łukasz Maciak, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w DTZ.

W dobrej lokalizacji

Inwestorzy koncentrują się przede wszystkim na najlepszych obiektach, w dobrych lokalizacjach, wynajętych na dłuższe okresy.

– Jest również aktywna grupa podmiotów, które szukają nieruchomości  w atrakcyjnej cenie, wymagających remontu, rozbudowy lub ponownego wynajęcia. Po tych zabiegach są sprzedawane po wyższej cenie. Fundusze stawiające na najlepsze obiekty liczą na 8–10-proc. stopę zwrotu, natomiast oczekiwania oportunistycznych podmiotów oscylują na poziomie 12–15 proc. – opowiada Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE.

W przypadku najdroższych obiektów stopy kapitalizacji są niższe – np. warszawski biurowiec Atrium 1 sprzedany za 90 mln euro przyniesie 5,8-proc. stopę zwrotu, Silesia City Center – 6-proc., a Mokotów Nowa – niecałe 7,8 proc.

Na sprzedaż trafiają też nieruchomości w trakcie realizacji lub grunty z pozwoleniem na budowę. – Jeżeli dotychczasowy właściciel ma problemy finansowe i musi sprzedać projekt, zaakceptuje niższą cenę. Taki zakup może przełożyć się na osiągnięcie wyższych stóp zwrotu po ukończeniu inwestycji – mówi Marcin Purgal.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki d.kaczynska@rp.pl