Deweloperzy mają w sprzedaży na Woli ok. 2,3 tys. mieszkań – szacują analitycy redNet Property Group. Lokale te kosztują średnio ok. 8 tys. zł za mkw. Czy nowa podaż ma wpływ na rynek wtórny?

– Duża oferta mieszkań deweloperskich raczej nie wpłynie na ceny używanych M w tej dzielnicy. Mieszkania z drugiej ręki zwykle znajdują się w lepszej lokalizacji niż deweloperskie, mają też lepszą infrastrukturę. Większość nowych projektów powstaje na obrzeżach dzielnicy, więc nie stanowią konkurencji dla mieszkań z rynku wtórnego – tłumaczy Robert Barszcz z Ober Haus.

Według serwisu Domy.pl średnia stawka ofertowa w ubiegłym miesiącu wyniosła na Woli 8,2 tys. zł mkw., podczas gdy w styczniu br. oscylowała na poziomie ok. 8,4 tys. zł.

Tymczasem przeciętne stawki transakcyjne, choć sporo niższe od ofertowych, pną się do góry. Podczas gdy klienci w styczniu br. wydawali na mieszkania w tej dzielnicy ok. 6,9 tys. zł za mkw., jak podają pośrednicy Home Brokera, na początku lata płacili już ponad 7,3 tys. zł za mkw. Następnie, po spadku tej stawki w sierpniu – do nieco poniżej 7,1 tys. zł za mkw. – we wrześniu przeciętna cena transakcyjna wynosiła ok. 7,5 tys. zł za mkw. – Zobaczymy, jakie zmiany przyniesie program „Mieszkanie dla młodych", bo na Woli w kilku projektach będą dostępne mieszkania w cenach jak na razie niewiele przekraczających obowiązujące w I kwartale 2014 r. limity – mówi Jerzy Węglarz, przedstawiciel Home Brokera. – Na razie na Woli widać tendencję do wzrostów – dodaje.

Stawki idą do góry, bo klienci chętnie kupują mieszkania w tej dzielnicy. Według badań Home Brokera Wola pod względem popularności stołecznych dzielnic plasuje się na drugim miejscu, za Mokotowem. I podczas gdy ponad 18 proc. nabywców koncentruje się na Mokotowie, niemal 12 proc klientów szuka mieszkań na Woli.