Lubelskie projekty
Deweloperzy nadal zapełniają galeriami przede wszystkim małe miasta. Według CBRE aż 22 obiekty – liczące w sumie ponad 300 tys. mkw., co stanowi prawie połowę podaży – otworzą się w miejscowościach o liczbie mieszkańców poniżej 100 tys. Tylko sześć galerii (m.in. Sukcesja w Łodzi czy Supersam w Katowicach) powstanie w największych aglomeracjach.
– Około 266 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej planowanej na ten rok powstaje w Białymstoku, Toruniu, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu oraz w Warszawie, czyli w miastach wojewódzkich. Przy czym najwięcej deweloperzy budują w Lublinie, gdzie w tym roku pojawi się ponad 125 tys. mkw. w trzech projektach: Atrium Felicity, Tarasy Zamkowe i Outlet Center – wylicza Wioleta Wojtczak, starszy konsultant w Dziale Badań i Doradztwa Savills.
Jednocześnie lubelskie Atrium Felicity to największy obiekt, jaki w tym roku powstanie. Będzie liczyć 73 tys. mkw. Drugą pod względem wielkości będzie Galeria Warmińska w Olsztynie, o powierzchni 41,5 tys. mkw., a na trzecim miejscu plasuje się galeria w Lublinie – Tarasy Zamkowe (o pow. 38 tys. mkw.). Pozostałe powstające obiekty, m.in. Galeria Amber w Kaliszu, Galeria Piła w Pile, Galeria Siedlce w Siedlcach czy Galeria Bursztynowa w Ostrołęce itd., liczą zazwyczaj po 25 –35 tys. mkw.
– Z kolei w rozbudowie są takie projekty jak Galeria Sudecka w Jeleniej Górze, Ogrody w Elblągu, Atrium Copernicus w Toruniu, Magnolia we Wrocławiu oraz Gemini Park w Bielsku-Białej – wylicza Agnieszka Tarajko-Bąk, starszy analityk w firmie JLL.
Stabilne czynsze
Mniejsze obiekty, o powierzchni poniżej 10 tys. mkw., mają szansę wejść na rynek w pełni wynajęte, podobnie jak duże, długo oczekiwane centra. Wszystko zależy jednak od stopnia nasycenia rynku i oferty, na jaką postawią.
– Na przykład te galerie, które nie są już pierwszymi nowoczesnymi obiektami w mieście, mogą borykać się z niższym niż pożądany poziomem wynajęcia w dniu otwarcia – uważa Katarzyna Kocon.