Taką przesłanką może być prawnie skuteczne rozdysponowanie nieruchomością na rzecz osób trzecich – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną spółki Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha z siedzibą w Poznaniu.
Wyrok odbije się pewnie głośnym echem, gdyż wiele wniosków złożonych na podstawie dekretu jest nadal nierozpoznanych.
Wniosek Drukarni i Księgarni św. Wojciecha, najstarszej w Polsce katolickiej oficyny wydawniczej, został rozpatrzony w 2011 r., czyli po przeszło 60 latach od złożenia go w 1948 r. Prezydent Warszawy i wojewoda mazowiecki odmówili ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie dawniej mieściły się księgarnia i biura spółki. A Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jej skargę.
Stan faktyczny nie budził wątpliwości. Wniosek dekretowy złożono w terminie. Również korzystanie z gruntu przez dotychczasowego właściciela można było pogodzić z jego przeznaczeniem według planu zabudowy. Tylko takie dwa warunki stawiał art. 7 ust. 2 dekretu. W 1994 r. wojewoda stwierdził jednak uwłaszczenie na tej nieruchomości Centrali Techniczno-Handlowej Przemysłu Precyzyjnego Prema. Prawo użytkowania wieczystego gruntu i własność budynku zostały następnie przeniesione na spółkę Prema SA, a potem na Prema Invest SA.
WSA w Warszawie stwierdził więc, że nie można było uwzględnić wniosku dekretowego z powodu wcześniejszego oddania aktem notarialnym prawa użytkowania wieczystego innemu podmiotowi. Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha zaskarżyła ten wyrok do NSA.