Pandemia nie zaszkodziła Catelli w działaniach na rynku nieruchomości.

- Mimo pandemii, jako Catella jesteśmy zadowoleni z operacji i 3 obiektów, które mamy w Polsce. Mamy apartamenty w budynku Złota 44. Udało nam się utrzymać poziom najmu sprzed pandemii. Podobnie sytuacja ma się z Pereca 11. Tam poziom najmu spadł o kilka procent, ale we wrześniu najemcy wracają, a rynek się ożywia. Trzeci projekt mamy w Krakowie. To dom studencki i 2 budynki mieszkaniowe. Mieszkania są zajęte w 93 proc., a zaczęliśmy wynajmować w marcu. Okres pandemii nam służy, bo mamy dobry produkt. Ze 139 pokojów w domi studenckim mamy wynajętych 120. Zaskoczyło nas, że poszło to tak dobrze - mówił Węglicki.

Podkreślił, że projekty Catelli specjalnie nie ucierpiały. - Może dlatego, że byliśmy otwarci na współpracę z naszymi najemcami. Jeżeli ktokolwiek miał problemy, siadaliśmy do stołu i je rozwiązywaliśmy. Np. dając rabaty, które pomogły przetrwać najcięższy czas – tłumaczył gość.

Przyznał, że rynek wynajmu premium to różni klienci. - Z jednej strony to obcokrajowcy, którzy pracują w Polsce. Udział tego typu klientów jest na poziomie 45-50 proc. Pozostali to zamożni Polacy, albo relatywnie młodzi (30-40 lat), którzy zarobili pierwsze spore pieniądze - wyliczał Węglicki.

Gość przewiduje, że dom studencki w Krakowie osiągnie 95 proc. obłożenia. - Znajduje się on 5 min. piechotą od Uniwersytetu Ekonomicznego, 15 min. od rynku. Patrzymy na domy studenckie w innych miastach, np. Gdańsk, Warszawę, Wrocław. Ten rynek się zmienił. Uczelnie zdecydowały, że pierwszy rok to studia stacjonarne, później często jest styl mieszany (studenci muszą być 1-2 dni na zajęciach). Jest niezwykły niedobór miejsc noclegowych dla studentów. Na prawie 1,3 mln studentów jest ponad 100 tys. miejsc noclegowych. Luksusowe domy studenckie mają problemy, żeby osiągnąć nasze poziomy najmu. My plasujemy się pośrodku, mamy racjonalny produkt, nie za duży, z podstawowymi serwisami zewnętrznymi za racjonalną cenę, większość jedynek. W tym upatruję sukces tego projektu – mówił dyrektor zarządzający Catella.