Jaki procent oferty deweloperskiej w poszczególnych miastach kwalifikuje się do programu dopłat do kredytów "Mieszkanie dla młodych"? Sprawdzili to analitycy firmy Emmerson Realty.
- Wciąż widać bardzo duże rozbieżności w dostępności mieszkań kwalifikujących się do programu - podkreśla Jarosław Mikołaj Skoczeń z Emmerson Realty. - W Gdańsku limit cenowy w trzecim kwartale tego roku wprawdzie nieco spadł, ale różnica nie była na tyle znacząca, by wpłynąć zauważalnie na zmniejszenie udziału tego rodzaju lokali w całkowitej ofercie. W dalszym ciągu stanowią one nieco ponad połowę oferty - dodaje.
W Poznaniu sytuacja klientów zainteresowanych dopłatą od państwa także jest korzystna. - Mniej więcej co trzeci lokal spełnia narzucone kryteria. Mieszkańcy Warszawy odnotowali lekką poprawę, podczas gdy zauważalny wzrost całkowitej oferty we Wrocławiu przełożył się na spadek odsetka kwalifikujących się do MdM mieszkań - zauważa Jarosław Mikołaj Skoczeń.
Z analiz Emmerson Realty (na podstawie danych Banku Gospodarstwa Krajowego) wynika, że udział mieszkań spełniających wymogi rządowego programu wynoszą na wspomnianych rynkach odpowiednio 12 i 8 proc.
-Tradycyjnie na szarym końcu pozostaje Kraków, chociaż trzeba przyznać, że sytuacja wprawdzie bardzo powoli, ale jednak się poprawia. Odsetek mieszkań spełniających kryteria programu MdM wzrósł z 3,9 proc. na początku 2014 roku do 5 proc. na początku trzeciego kwartału. Nie zmienia to jednak faktu, że na tle pozostałych miast wojewódzkich dostępność odpowiednich mieszkań w Krakowie w dalszym ciągu wygląda bardzo mizernie. Sytuację w kolejnych kwartałach wyraźnie poprawią mieszkania wprowadzone do sprzedaży na Czyżynach - mówi przedstawiciel Emmerson Realty.