Sąd Najwyższy podjął uchwałę ważną dla właścicieli mieszkań posiadających miejsca postojowe w garażu podziemnym.
Była to odpowiedź na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Warszawie. Chodziło o wysokość stawki opłaty za użytkowanie wieczyste za miejsce postojowe w garażu traktowanym jako odrębny lokal. W 2010 r. zmienił ją zarząd dzielnicy Śródmieście. Zamiast 1 proc. wprowadził 3 proc. wartości nieruchomości.
Właściciele mieszkania, do których należało miejsce postojowe w tym garażu, odwołali się od zmiany stawki do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie. Ich zdaniem miejsce postojowe jest przypisane do mieszkania. Oznacza to, że w jego wypadku powinna obowiązywać taka sama stawka jak za mieszkanie, czyli 1 proc. Wykorzystują je bowiem w celach czysto prywatnych. Trzymają na nim samochód osobowy, a nie np. ciężarówkę.
Samorządowe Kolegium oddaliło jednak ich wniosek. Tak samo Sąd Rejonowy w Warszawie, do którego trafił sprzeciw od orzeczenia SKO.
Sąd zwrócił uwagę, że wysokość stawki opłat zależy od celu, na który oddano nieruchomość w umowie ustanawiającej użytkowanie wieczyste. Dodatkowo sąd rejonowy wskazał, że art. 73 ust. 1 i 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi, że jeżeli tych celów jest więcej, pod uwagę bierze się ten o charakterze podstawowym. W ust. 2a pkt 1 art. 73 ustawy przewiduje się, że zasadę tę stosuje się także do udziału w prawie użytkowania wieczystego w razie ustanowienia odrębnej własności lokalu, którego przeznaczenie jest inne aniżeli cel, na jaki przeznaczono grunt.