Reklama
Rozwiń

Sprzedaż idzie najlepiej właśnie teraz

W październiku sprzedaje się nawet o 23 proc. więcej mieszkań niż w lutym, w którym jest najmniej transakcji w skali roku.

Publikacja: 14.10.2015 09:55

Sprzedaż idzie najlepiej właśnie teraz

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski Adam Burakowski

Najczęściej kupowane są lokale o powierzchni do 55 mkw. – wynika z badan firmy Cenatorium.

– Kupujący od dawna upodobali sobie jesień. Po wakacjach na rynek trafiają również kupujący mieszkania dla studentów bądź na wynajem – tłumaczy Barbara Bugaj, analityk Cenatorium.

Dodaje, że od 2012 r. największą liczbę mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów rejestrowano w czwartym kwartale roku.

– W 2014 r. to w październiku oddano najwięcej gotowych do zamieszkania lokali – w sumie 7161. Właśnie wtedy podpisywane są ostateczne umowy sprzedaży, co wpływa na wielkość obrotu o tej porze roku. Jednak dominującą częścią obrotu wciąż są mieszkania pochodzące z rynku wtórnego – mówi Barbara Bugaj.

Najpopularniejsze wśród kupujących są lokale o powierzchni 45–55 mkw. Nie wszędzie jednak ten metraż jest tak samo pożądany. Jak pokazują dane Cenatorium, najbardziej upodobali go sobie poznaniacy. W stolicy Wielkopolski obrót lokalami o tej powierzchni stanowi niemal 30 proc. transakcji w skali roku. Natomiast w Warszawie stosunkowo dużo sprzedaje się mieszkań większych, czyli takich od 85 mkw. Stanowią one ponad 12 proc. wszystkich transakcji. Także Sopot może się pochwalić wysokim odsetkiem dużych mieszkań w całym wolumenie sprzedaży.

– Nie można jednak porównywać rynków warszawskiego i sopockiego. A już na pewno wrzucać Sopotu do jednego worka z Gdynią i Gdańskiem. Sopot ma swoją specyfikę. Jest niewielki, a to oznacza mały rynek, niską podaż i małą konkurencyjność. Do tego jest to kurort. Ten ostatni czynnik jest tu bardzo ważny, bo przyciąga innych klientów niż Gdynia czy Gdańsk – wyjaśnia Mariusz Kurzac, dyrektor generalny Cenatorium. – Co do Warszawy, to pamiętajmy, że to tu dochodzi do największej liczby transakcji mieszkaniowych. Mieszkańcy stolicy lepiej zarabiają i mają też inne oczekiwania wobec lokali. Nie bez znaczenia pozostaje również bogata oferta nowych mieszkań w wysokim standardzie, a takich w Warszawie powstaje coraz więcej – dodaje Kurzac.

W większych miastach pojawiają się też chętni na mieszkania powyżej 200 mkw. Od stycznia 2014 r. do sierpnia 2015 r. w Poznaniu, Warszawie i Trójmieście łącznie było 76 takich transakcji. Na razie to ok. 0,2 proc. całkowitej liczby transakcji w tych miastach. Największy sprzedany ostatnio apartament w Warszawie ma prawie 474 mkw. – znajduje się przy ul. Jana Kazimierza na Woli.

Z danych Cenatorium wynika, że stawki transakcyjne nieruchomości w skali roku są na podobnym poziomie dla lokali mających od 35 do 75 mkw. Rosną natomiast w przypadku dużych lokali.

– Sytuację tę można zaobserwować w Warszawie, gdzie średnia cena transakcyjna mkw. mieszkania powyżej 100 mkw wynosi 8,7 tys. zł, podczas gdy dla najpopularniejszych metraży – ok. 7,2 tys. zł za mkw. – mówi Mariusz Kurzac.

Nieco wyższe niż średnia są także ceny 1 mkw. mieszkań do 35 mkw. Widać też wyraźną tendencję do zrównywania się cen mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego. W Warszawie nowe lokale stanowiły 35 proc. obrotu. Najwięcej transakcji na rynku pierwotnym zawieranych jest na Białołęce, Woli i Pradze-Południe.

Zdaniem analityków Cenatorium tegoroczny październik może być miesiącem, w którym sfinalizuje się najwięcej transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości w skali roku. Jeśli trend obserwowany w ostatnim czasie się utrzyma, liczba transakcji może przebić rekordowy 2014 r.

Nieruchomości
Mieszkanie na wynajem zwróci się po 20 latach
Nieruchomości
Tak remontują Polacy. Dekada zmian na rynku
Nieruchomości
Develia sprzedała Arkady Wrocławskie. Wolną gotówkę zainwestuje w budowę mieszkań
Nieruchomości
Mieszkanie dla studenta. All.inn w Gdańsku z wiechą
Nieruchomości
Rower i wycieczka od dewelopera. Kuszenie niezdecydowanych
Nieruchomości
ESG kluczowe dla finansowania i wycen budynków