Mieszkań na przeciętną kieszeń jest coraz mniej

Spadkowi zdolności kredytowej klientów towarzyszył wzrost cen nowych mieszkań. Lokali na przeciętną kieszeń jest w efekcie coraz mniej.

Publikacja: 27.05.2024 15:09

Decydując się na mieszkanie w dobrej lokalizacji, trzeba się pogodzić, że będzie miało niewielki met

Decydując się na mieszkanie w dobrej lokalizacji, trzeba się pogodzić, że będzie miało niewielki metraż

Foto: Fotorzepa/A.Burakowski

Czy przeciętnie zarabiający młodzi mieszkańcy największych miast mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na kredyt? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl prześwietlili ofertę banków i firm deweloperskich.

Mniejsze kredyty mieszkaniowe

Średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw co miesiąc publikuje GUS. – Nie jest to jednak najlepszy punkt odniesienia. Np. w Warszawie przeciętna płaca brutto przekroczyła w marcu 10,6 tys. zł. Niektórzy mogą twierdzić, że większość pracujących w stolicy, zwłaszcza młodych, zarabia dużo mniej. Podobnie jest w innych miastach – mówią przedstawiciele portalu RynekPierwotny.pl. – Przyjęliśmy razem z serwisem Rankomat.pl, że myślący o własnym mieszkaniu przeciętnie zarabiający 30-letni singiel to taki, którego wynagrodzenie netto, czyli na rękę, wynosi 6 tys. zł. W przypadku bezdzietnej pary 30-latków wzięto pod uwagę zarobki na poziomie 8 tys. zł, a małżeństwa w wieku 35 lat z dzieckiem – 10 tys. zł.

Założono też, że młodzi mają umowę o pracę na czas nieokreślony. - Mieszkając wcześniej u rodziców, zdołali odłożyć 20-proc. wkład własny – wskazują założenia analitycy. – Tacy klienci nie mają też żadnych zobowiązań kredytowych, które obniżałyby ich zdolność kredytową.

Jak wynika z analizy serwisu Rankomat.pl, przeciętna zdolność kredytowa rosła do marca tego roku, ale w kwietniu wyraźnie spadła. Większość banków zaczęła ją szacować bardziej restrykcyjnie. Dziś jest mniejsza niż pod koniec ubiegłego roku.

– Największe korekty są widoczne w przypadku co najmniej dwuosobowych gospodarstw domowych. Muszą się one liczyć, że banki udzieliłyby im kredytu niższego nawet o kilkanaście tysięcy w porównaniu z ofertą z marca – mówi Konrad Pluciński, ekspert Rankomat.pl, zwracając jednocześnie uwagę na ogromne różnice w sposobie liczenia zdolności kredytowej przez poszczególne banki. W przypadku trzyosobowego gospodarstwa domowego, z dochodem na rękę ok. 10 tys. zł, różnica między pierwszym a ostatnim bankiem w zestawieniu przekracza 200 tys. zł.

Czytaj więcej

Kredytu „Na start” nie będzie? I bardzo dobrze

– Bardzo duże znaczenie ma więc właściwe rozpoznanie rynku i dobór właściwej oferty. Niestety nie możemy liczyć na to, że banki oferujące największe kwoty, będą jednocześnie najtańszymi – komentuje Konrad Pluciński.

Mat.prasowe

Wyższe ceny nowych mieszkań

Problem w tym, że spadkowi zdolności kredytowej towarzyszył wzrost cen nowych mieszkań. W kwietniu liderem podwyżek był Poznań. Od początku roku średnia cena mkw. mieszkań w ofercie firm deweloperskich wzrosła w tym mieście aż o 7 proc., przekraczając pułap 13 tys. zł. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie nowe mieszkania kosztują już średnio ponad 17,5 tys. zł za mkw.

Wiceliderem jest Kraków, gdzie średnia cena mkw. nowych lokali przekroczyła 16 tys. zł za mkw. Na trzecim miejscu jest Trójmiasto ze średnią ceną ponad 15 tys. zł za mkw. - Warto zauważyć, że Trójmiasto jest jedyną metropolią, gdzie cena jest taka sama jak w grudniu ubiegłego roku – zwracają uwagę eksperci serwisu RynekPierwotny.pl.

Mat.prasowe

Mieszkanie dla rodziny i dla singla

Jakie mieszkania mogą kupić w danym mieście „przeciętne” gospodarstwa domowe? – Dzięki wkładowi własnemu kwota na zakup mieszkania, którą dysponują, jest większa. Dla uproszczenia przyjęto, że wszystkie koszty transakcyjne mieszczą się w tej kwocie – wyjaśniają analitycy. - Pomoc w ewentualnym wykończeniu oraz umeblowaniu mieszkania obiecali rodzice. Rodzina 2+1 może więc sobie pozwolić na wydatek niemal 720 tys. zł. Bez problemu znajdzie więc dla siebie lokum w każdej z największych metropolii.

Czytaj więcej

Nowe mieszkanie z przeceny. Promocje u deweloperów

W gorszej sytuacji jest singiel, który dysponuje niespełna 468 tys. zł na zakup nowego mieszkania. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że największy wybór nowych mieszkań w cenie do ok. 467,5 tys. zł jest w Łodzi i w miastach wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (ponad 2 tys.).

Mat.prasowe

Za tę kwotę singiel może tam kupić nawet mieszkanie trzypokojowe. W pozostałych metropoliach może liczyć co najwyżej na „dwójkę”. Przy czym we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie oferta mieszkań do 500 tys. zł błyskawicznie się kurczy. Na przykład w stolicy Dolnego Śląska jest ich niespełna 150, a jeszcze pod koniec ubiegłego roku było przeszło 460.

Przeprowadzka na peryferia

Mat.prasowe

W dużo lepszej sytuacji są pary i rodziny 2+1 z przeciętną zdolnością kredytową. W ofercie firm deweloperskich wciąż jest dużo mieszkań spełniających ich oczekiwania cenowe. - W Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pary znajdą setki lokali trzypokojowych. Natomiast w pozostałych metropoliach za 582,5 tys. zł można kupić głównie mieszkania dwupokojowe. Oczywiście największy wybór mieszkań mają rodziny z dzieckiem, mające do dyspozycji 719,5 tys. zł. W ich zasięgu są nawet mieszkania czteropokojowe i większe. Najwięcej tak dużych metraży jest w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (ponad 500) i Łodzi (ponad 300). Jednak można je znaleźć jeszcze także w pozostałych metropoliach, choć w Krakowie może to graniczyć z cudem – wynika z analiz.

– W największych miastach mieszkania dla gospodarstw domowych o przeciętnych dochodach są wciąż dostępne. Niestety, wybór jest coraz mniejszy – komentuje Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. -  Decydując się na mieszkanie w dobrej lokalizacji, trzeba się pogodzić z tym, że będzie ono miało niewielki metraż. Dla kogoś, komuś zależy na większej powierzchni, może to oznaczać konieczność przeprowadzki do peryferyjnych dzielnic miasta lub do którejś z okalających je miejscowości.

Czy przeciętnie zarabiający młodzi mieszkańcy największych miast mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na kredyt? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl prześwietlili ofertę banków i firm deweloperskich.

Mniejsze kredyty mieszkaniowe

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Neo Praga. Francuski deweloper w Warszawie
Nieruchomości
Wola Center z nowym najemcą z branży IT
Nieruchomości
Mały podatek, wielkie wyzwanie dla biznesu
Nieruchomości
Atal w nadmorskiej dzielnicy Gdańska z miejskimi willami
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Nieruchomości
Zmodernizowany Saski Crescent z gwarancją dla najemców
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży