Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 09:42 Publikacja: 28.03.2024 21:00
Prawie 32 mln mkw. liczył zasób nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce na koniec 2023 r.
Foto: mat. pras.
Według szacunków firmy doradczej Newmark Polska ubiegły rok był bardzo mocny dla rynku nieruchomości logistyczno-przemysłowych. Zanotowano drugi wynik powierzchni dostarczonej przez deweloperów (3,7 mln mkw.) oraz trzeci pod względem powierzchni w budowie (2,8 mln mkw.) i powierzchni wynajętej (5,6 mln mkw.). Zasoby w 2023 r. urosły o 12 proc., do 31,7 mln mkw.
– Przewidujemy, że rynek nadal będzie notował wzrost, jednak jego dynamika może nieznacznie spowolnić w najbliższych latach do ok. 10 proc. Oznacza to, że całkowite zasoby powierzchni przemysłowej i magazynowej w Polsce przekroczą 35 mln mkw. raczej na początku 2025 r. niż pod koniec bieżącego – ocenił Jakub Kurek, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w Newmark Polska. – Pomimo nieznacznego spowolnienia w pierwszych miesiącach 2023 r. sektor powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce powrócił na tory stabilnego wzrostu. Biorąc pod uwagę aktywność na rynku deweloperskim i najmu w ostatnim kwartale, deweloperzy i najemcy patrzą w przyszłość z większym optymizmem. Polska nadal pozostaje jednym z głównych beneficjentów globalnej reorganizacji łańcuchów dostaw, co będzie miało pozytywny wpływ na dalszy rozwój rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych – dodał.
Największym zainteresowaniem inwestorów będą się cieszyć ekologiczne magazyny ze środowiskowymi certyfikatami.
Po uzupełnieniu oferty i skokowym wzroście sprzedaży mieszkań w 2023 r. deweloper jest gotowy do uruchamiania kolejnych projektów.
Polska jest wciąż na radarze inwestorów, mimo że ubiegły rok na rynku nieruchomości był dużo słabszy od poprzednich.
Najwyższy czas wprowadzić ustawę otwierającą nasz rynek nieruchomości komercyjnych dla rodzimego kapitału.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Czynsze z nieruchomości komercyjnych nad Wisłą trafiają do inwestorów i emerytów – ale nie polskich. REIT-y mogą to zmienić. Ministerstwo Finansów jest gotowe rozpocząć dyskusję.
W przypadku, kiedy to właściciel lub zarządca nieruchomości muszą zadbać o odśnieżenie chodnika, niewywiązanie się z tego obowiązku może wiązać się z dotkliwą karą finansową.
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas