Arkady Wrocławskie w nowych rękach

Grupa Develia podpisała ze spółką Vastint Poland przedwstępną umowę sprzedaży centrum handlowo-biurowego we Wrocławiu. Cena nieruchomości to 42,9 mln euro netto.

Publikacja: 19.12.2023 19:20

Arkady Wrocławskie - w ich miejscu powstanie nowoczesna wielofunkcyjna zabudowa

Arkady Wrocławskie - w ich miejscu powstanie nowoczesna wielofunkcyjna zabudowa

Foto: Mat.prasowe

Transakcja ma być sfinalizowana do końca sierpnia 2025 roku.

Arkady Wrocławskie to obiekt handlowo-biurowy znajdujący się w kwartale ul. Powstańców Śląskich, ul. Swobodnej, ul. Komandorskiej oraz ul. Nasypowej we Wrocławiu. W skład nieruchomości wchodzi czterokondygnacyjne centrum handlowe z częścią handlowo-rozrywkową, 13-kondygnacyjny biurowiec oraz jednokondygnacyjny parking podziemny. Umowa podpisana przez Develię dotyczy sprzedaży nieruchomości gruntowej wraz z całą zabudową Cena netto ustalona w umowie przedwstępnej to 42,9 mln euro (ok. 185,6 mln zł).

Nowe inwestycje mieszkaniowe

- Umowa, którą podpisaliśmy, przybliża nas do sprzedaży Arkad Wrocławskich, a tym samym do realizacji naszego strategicznego celu, jakim jest dezinwestycja portfela biurowego i handlowego – mówi cytowany w komunikacie Andrzej Oślizło, prezes Develii. - Jesteśmy na najlepszej drodze, by to osiągnąć, ponieważ Arkady Wrocławskie to nasz ostatni budynek komercyjny. Środki, które pozyskaliśmy z dotychczasowych transakcji, reinwestowaliśmy w rozwój na rynku mieszkań. Arkady Wrocławskie trafią do doświadczonego inwestora z szerokim portfolio projektów mixed-use.

Centrum do zamknięcia

Paweł Ruszczak, wiceprezes Develii, dodaje, że wynegocjowana cena sprzedaży nieznacznie odbiega od wartości księgowej budynku, która na koniec września wynosiła 42,4 mln euro. - Środki z tej transakcji chcemy przeznaczyć na nowe inwestycje w segmencie mieszkaniowym, które pozwalają osiągnąć wyższe stopy zwrotu – mówi Paweł Ruszczak. - Podpisanie ostatecznej umowy ma nastąpić za kilkanaście miesięcy z uwagi na konieczność spełnienia kilku warunków zawieszających. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wygaszamy działalność centrum handlowego Arkady Wrocławskie i dążymy do jego zamknięcia w I połowie 2024 roku.

Vastint Poland to spółka, która we Wrocławiu wybudowała m.in. kompleks biurowy Business Garden i Hotel Element by Westin.

Nowoczesna zabudowa

- Centrum Arkady Wrocławskie przez wiele lat było miejscem spotkań, zakupów oraz różnego rodzaju wydarzeń dla społeczności wrocławskiej, będąc jednocześnie ważnym elementem krajobrazu handlowego miasta. Nasze plany inwestycyjne przewidują wyburzenie istniejącego kompleksu i zastąpienie go nowoczesną, wielofunkcyjną zabudową – zapowiada Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland. - Dobrze zaplanowany obiekt w centrum miasta przyniesie wiele korzyści społeczności lokalnej, przyciągając mieszkańców i firmy, tworząc atrakcyjną przestrzeń do życia, pracy i spędzania czasu wolnego - dodaje.

Nieruchomości
2,3 tysiąca mieszkań i kolejne Vendo Parki
Nieruchomości
Parki handlowe kwitną jesienią
Nieruchomości
Handel w mieście 15-minutowym
Nieruchomości
Osiedlowe sklepy na powierzchni
Nieruchomości
Ozimska Park w Opolu w nowej odsłonie