Aktualizacja: 19.01.2025 05:31 Publikacja: 21.08.2023 12:13
Foto: materiały prasowe
Notowana w Sztokholmie spółka Heimstaden, właściciel mieszkań na wynajem w Europie – w tym Polsce – w I połowie br. miała 7,5 mld koron (2,8 mld zł) przychodów z najmu, o ponad 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Wynik NOI (przychody z czynszów minus koszty operacyjne) wzrósł o prawie 23 proc., do 5,02 mld koron. Spółka poniosła jednak 12,3 mld koron straty (4,6 mld zł) wobec 15,1 mld na plusie rok wcześniej, na co złożyła się głównie strata z aktualizacji wyceny nieruchomości (prawie 21 mld koron). Oprocentowane zadłużenie firmy, rozłożone na prawie dekadę, przekraczało 198 mld koron (74 mld zł).
ESG traktujemy bardzo poważnie, żaden fundusz nie przystąpi do joint venture, czy to deweloperskiego, czy PRS, jeżeli nie będziemy mieli dobrej strategii – mówi Renata McCabe-Kudła, dyrektor zarządzająca Grupo Lar w Polsce.
W trzech blokach przy ul. Krochmalnej w Lublinie powstanie niemal 390 mieszkań na wynajem i ponad 20 lokali usługowych.
Serwisowane apartamenty dla seniorów to nie tylko dostosowanie budynków do potrzeb osób starszych, ale przede wszystkim usługa operatorska – mówią Karol Bulenda i Artur Rola, udziałowcy w Origin Investments.
Srebrne budownictwo przybierze na sile. To nieuchronne. Rynek potrzebuje różnego typu mieszkań dla seniorów.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Papier i długopis? Nie, to zbyt czasochłonne. Rynek najmu mieszkań czerpie garściami z nowoczesnych technologii.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
W świetle projektowanych zmian Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie definicji trwałego związania obiektu z gruntem, która jest zdecydowanie szersza, niż cywilistyczne rozumienie tego terminu.
Park logistyczny w sąsiedztwie warszawskiego lotniska zaoferuje 11 tys. mkw. powierzchni. Obiekt ma być gotowy w lecie tego roku.
Mieszkania na przedmieściach są nawet o kilkadziesiąt procent tańsze niż w centrach. Ale są tacy, którzy z nich wracają.
Jest bardzo duża szansa, że jedna lub dwie platformy PRS zostaną kupione w tym roku przez core'owy kapitał – przewiduje Michał Witkowski, dyrektor działu living services w Colliers.
Na rynku najmu pojawiają się oferty nieumeblowanych mieszkań. Są tańsze o 10–20 proc. Kto szuka pustych lokali?
Cięcia w połowie roku pozwolą deweloperom obronić marże – ocenia topowy analityk. BM Pekao liczy na mocne cięcie.
Nowelizacja prawa lotniczego odblokowuje inwestycje w otoczeniu lotnisk. Eksperci mówią o „przełamaniu inwestycyjnego paraliżu”.
Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości jest nieodzownym elementem przygotowań do zakupu. Nawet drobne zaniedbania mogą skutkować poważnymi konsekwencjami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas