Rynek mieszkań wychodzi z dołka

Badanie nastrojów pośredników przeprowadzone przez portal Nieruchomosci-online.pl wskazuje na ożywienie rynku. Czy większe zainteresowanie przełoży się na większą liczbę transakcji?

Publikacja: 25.04.2023 11:48

Rynek mieszkań wychodzi z dołka

Foto: Adobe Stock

-W pierwszym kwartale tego roku rynek nieruchomości złapał oddech – mówią autorzy badania z portalu Nieruchomosci-online.pl. - Odbicie potwierdza indeks nastrojów pośredników, który osiągnął 56 pkt. Ostatnio taki wynik odnotowaliśmy w pierwszym kwartale 2022 roku.

Powiało optymizmem

W ciągu kwartału (IV kw. 2022/I kw. 2023 r.) wartość indeksu wzrosła o 10 pkt proc. – Oznacza to powrót do optymistycznych nastrojów, które wyznacza granica 50 pkt – wyjaśniają analitycy portalu.

Przypomnijmy. Indeks nastrojów pośredników (INPON) to barometr atmosfery na rynku oparty na opiniach przedstawicieli biur nieruchomości. W ostatnim badaniu wzięło udział 800 agentów z całej Polski.

– Na rynek powrócił optymizm, mamy odbicie z dołka, w którym byliśmy od drugiego kwartału 2022 r. Oznacza to, że pośrednicy dostrzegają więcej „punktów styku" pomiędzy kupującymi a sprzedającymi. Nie możemy jednak powiedzieć, że rynek już się odbudował – zastrzega Alicja Palińska z działu analiz portalu Nieruchomosci-online.pl. - Chęci i możliwości zakupowe są większe, ale dopiero najbliższy kwartał pokaże, czy większe zainteresowanie przełoży się na większą liczbę transakcji.

Mat.prasowe

Chłodniej w wynajmach

-Odbicie odnotowaliśmy w każdym segmencie. Dotyczy ono mieszkań, domów, działek, najmów i nieruchomości komercyjnych – mówią autorzy badania. - Szczególną poprawę zanotowała mieszkaniówka: subindeksy dla kawalerek i większych mieszkań osiągnęły ponad 60 pkt, co jest najwyższą oceną spośród wszystkich analizowanych segmentów – wskazuje Alicja Palińska.

Najnowsze badanie przyniosło więc istotną zmianę. Od pierwszego kwartału 2022 r. pośrednicy konsekwentnie najwyżej oceniali segment najmu. - Bardzo długo to właśnie najmy radziły sobie na rynku najlepiej. Rynek musiał się zmierzyć z drastycznym spadkiem popytu na zakup mieszkań. Sytuacja w najmach w ostatnim czasie jednak się stabilizuje (subindeks wyniósł teraz 58 proc.) – czytamy w raporcie. – Rynek najmu nie jest już tak rozgrzany jak w 2022 r., gdy był stymulowany najpierw przez uchodźców zza wschodniej granicy, a potem przez Polaków, którzy ze względu ograniczenia kredytowe musieli odłożyć zakup mieszkania.

Autorzy badania zwracają uwagę na ożywienie w kategorii domów i działek. - Od drugiej połowy ub.r., jak wskazują pośrednicy, na tym rynku panował duży pesymizm. W pierwszym kwartale 2023 r. oba segmenty są już lepiej oceniane – wynika z analiz.

Mat.prasowe

Spadki mało prawdopodobne

Eksperci portalu tłumaczą, że większy optymizm ma kilka powodów: zahamowanie cyklu podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, złagodzenia warunków oceny zdolności kredytowej przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz zapowiedzi programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.". Impulsem było też wiosenne ożywienie, które jest naturalnym cyklem na rynku nieruchomości.

Pośrednicy podkreślają, że osób zainteresowanych ofertami oraz tych oglądających nieruchomości jest coraz więcej. – Ale liczba umów kupna rośnie nieznacznie – zaznaczają.

– Nastroje się poprawiły, zwłaszcza jeśli chodzi o popyt – komentuje cytowany w raporcie Bogusław Półtorak, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. – Na razie nie można jednak stwierdzić, czy będzie to trwała tendencja. Gospodarka jest wciąż pod dużą presją zjawisk inflacyjnych. Kiedy porównamy się z innymi europejskimi krajami, ceny mieszkań w Polsce w relacji do wynagrodzeń są wciąż względnie niskie. Stąd w warunkach wysokiej inflacji, wzrostu wynagrodzeń nominalnych i ekspansywnej polityki fiskalnej rządu trudno się spodziewać spadków cen mieszkań.

-W pierwszym kwartale tego roku rynek nieruchomości złapał oddech – mówią autorzy badania z portalu Nieruchomosci-online.pl. - Odbicie potwierdza indeks nastrojów pośredników, który osiągnął 56 pkt. Ostatnio taki wynik odnotowaliśmy w pierwszym kwartale 2022 roku.

Powiało optymizmem

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu