Budowa domu: inwestorzy przekraczają budżety

Wśród budujących domy w 2022 roku aż 78 proc. wydało na inwestycję więcej, niż zakładały początkowe kosztorysy – wynika z analiz portalu Oferteo.pl.

Publikacja: 22.02.2023 16:12

Budowa domu: inwestorzy przekraczają budżety

Foto: Oferteo.pl

Mimo rosnących kosztów, np. wzrostu cen materiałów budowlanych, Polacy w 2022 roku nie rezygnowali z budowy dużych domów. Niemal połowa stawianych budynków miała od 101 do 150 mkw. powierzchni użytkowej – wskazują autorzy raportu Oferteo.pl.

W badaniu pytano także o średnie szacunkowe koszty budowy. - Najczęściej, bo w 32 proc. przypadków, inwestorzy na doprowadzenie domu do stanu końcowego planowali wydać między 401 a 600 tys. zł. Następnie: od 201 do 400 tys. zł (22 proc.) i od 601 do 800 tys. zł (19 proc.). Rzadziej deklarowano budżety skrajnie niskie lub wysokie. W przypadku tych pierwszych, domy wycenione poniżej 200 tys. zł - stanowiły jedynie 8 proc. wszystkich budowanych w 2022 roku. Częściej budowano domy droższe: inwestycji wycenionych powyżej 801 tys. zł było 19 proc. – podają autorzy raportu Oferteo.pl.

Mat.prasowe

Zastrzegają, że dane dotyczą planowanych budżetów, które mogły się różnić od realnych kosztów budowy. – A tak było bardzo często. Niemal ośmiu na dziesięciu inwestorów zadeklarowało, że ostateczne koszty były wyższe niż planowali – mówią analitycy. W 17 proc. przypadków ostateczne koszty pokrywały się z tymi planowanymi. Niewielka grupa osób (5 proc.) budujących dom uniknęła podwyżek i zdeklarowała, że ostatecznie zapłaciła mniej niż wstępnie przewidywała. Dane te pokrywają się z tymi odnotowanymi w 2021 roku – mówią autorzy raportu.

Najczęściej wyższe niż przewidywane okazywały się koszty materiałów. Tak deklarowało 90 proc. osób, które przekroczyły budżet, budując dom w ubiegłym roku. - Często niedoszacowane okazywały się również stawki za robociznę – wskazują autorzy raportu (71 proc.). Czasami w trakcie budowy okazuje się, że w wyniku pomyłki czy zdarzeń losowych trzeba opłacić nieprzewidziane wcześniej dodatkowe prace czy poprawki. Koszty tego typu były wyższe niż przewidywane dla 39 proc. inwestorów, którzy przekroczyli budżet.

Odnotowano również, że budżet nadwyrężały opłaty związane z transportem (20 proc.), formalnościami (10 proc.) oraz wykonaniem projektu (7 proc.).

Mat.prasowe

Najczęściej ostateczne koszty całego projektu były wyższe o 26 – 50 proc. Takiej odpowiedzi udzieliło 41 proc. badanych. Następnie: 11 – 25 proc. (39 proc.) oraz od 1 do 10 proc. (11 proc.). Zdecydowanie rzadziej przekraczano budżet o powyżej 50 proc. – tak było w przypadku 9 proc. respondentów.

Niemal 53 proc. ankietowanych przyznało, że fundusze na budowę domu pochodziły z kredytu. Dla 38 proc. ten sposób finansowania pokrył jedynie część wydatków. 15 proc. inwestorów w całości doprowadziło projekt do stanu końcowego, korzystając z pieniędzy z kredytu. W całości gotówką operowało za to 47 proc. osób stawiających dom w 2022 r.

Mat.prasowe

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego w styczniu 2023 roku techniką CAWI, w ramach raportu o budowie domów w Polsce. Próba badawcza: 465 osób, które w 2022 roku budowały dom.

Nieruchomości
PZFD: Problemy na rynku mieszkań się pogłębiają. Efekt domina
Nieruchomości
Dwa pokoje dla Polaka. Komu bank da kredyt?
Nieruchomości
Takie domy budują Polacy
Nieruchomości
Grzanie na termomodernizację
Nieruchomości
Kiedy dom jest okazją