Zmiana przepisów wynika z wejścia w życie nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy prawo budowlane. Odczują ją właściciele i zarządcy budynków, które mają trafić do sprzedaży lub będą przechodziły znaczące remonty. Nowe obowiązki przyniosą też potencjalne kary dla tych, którzy nie zastosują się do nowego prawa.
Obowiązki i sankcje
Zmiany dotyczą przede wszystkim obowiązku przekazania świadectwa nabywcy lub najemcy. Zgodnie ze znowelizowanym art. 11 ustawy, świadectwo należało będzie przekazać nabywcy lokalu przy sporządzeniu aktu notarialnego. Dodatkowo notariusz będzie miał obowiązek odnotowania tego faktu, a w razie braku świadectwa pouczenia o karze grzywny za niewykonanie tego obowiązku. W przypadku najmu wystarczy przekazanie kopii lub wydruku wersji elektronicznej.
Nowe regulacje będą dotyczyły również procedur odbiorowych nowych inwestycji budowlanych.
– Zgodnie z nowym brzmieniem art. 57 prawa budowlanego, o ile nie będziemy mieć do czynienia ze szczególną kategorią budynków wymienionych w art. 3 ust. 4 ustawy oraz art. 29 ust. 1 pkt 1a prawa budowlanego, o tyle do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie należało będzie załączyć kopię lub wydruk świadectwa charakterystyki energetycznej. Brak załącznika może doprowadzić do odmowy wydania pozwolenia na użytkowanie albo wniesienia sprzeciwu od dokonanego zawiadomienia o zakończeniu budowy – mówi Sebastian Cekiera z Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest dokumentem sporządzanym na podstawie jego oceny energetycznej. Polega na obliczeniu zapotrzebowania nieruchomości na energię potrzebną m.in. do jej ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, a także klimatyzacji czy oświetlenia. Jest ważne przez dziesięć lat, pod warunkiem że w budynku nie dokonano wymiany okien czy modernizacji systemów ogrzewania.