Deweloper rusza z pierwszą emisją obligacji w ramach przyjętego w zeszłym miesiącu trzyletniego programu o wartości do 150 mln euro (ponad 700 mln zł). W pierwszym rzucie chce pozyskać 30 mln zł. Papiery będą zabezpieczone poręczeniem spółki matki – emitentem jest wehikuł Ghelamco Invest.

W tej chwili na Catalyst notowanych jest dziewięć serii obligacji. Najbliższa, o wartości 50 mln euro, zapada w październiku br. Kumulacja wykupów to przyszły rok – zapadają wtedy obligacje o wartości 795 mln zł, z czego 400 mln zł w ramach jednej serii w grudniu. W 2025 r. zapada dług o wartości nominalnej 200 mln zł.

Ghelamco w 2022 r. sprzedało kompleks The Warsaw HUB za prawie 0,6 mld euro (co pozwoliło m.in. spłacić przed terminem część obligacji), deweloper buduje teraz duże biurowce The Bridge w Warszawie, Kreo w Krakowie i Craft w Katowicach oraz kameralny projekt Vibe w stolicy.

Według wcześniejszych zapowiedzi papiery emitowane w ramach nowego programu będą mogły być zielone, spełniające kryteria określone Green Bond Framework, z których wpływy mogą być przeznaczane wyłącznie na finansowanie lub refinansowanie przedsięwzięć korzystnych środowiskowo. Współorganizatorami programu są PKO, mBank, Pekao oraz Trigon DM i Trigon Investment Banking.