Reklama
Rozwiń

Tąpnięcie czy stabilizacja u deweloperów mieszkaniowych?

Dane o aktywności budowlanej za kwiecień są zbliżone do tych sprzed ubiegłorocznego boomu. Jest korekta, ale nie zapaść.

Publikacja: 23.05.2022 12:41

Tąpnięcie czy stabilizacja u deweloperów mieszkaniowych?

Foto: materiały prasowe

Co z tą deweloperską szklanką? Szacunki GUS za kwiecień o liczbie mieszkań w projektach uruchomionych w całej Polsce przez deweloperów wciąż nie przynoszą dramatycznych zmian, jakich można byłoby się spodziewać słysząc o wzroście stóp procentowych i zmniejszonym popycie na lokale, wzroście kosztów wykonawstwa i finansowania oraz z powodu niepewności wywołanej rosyjską agresją na Ukrainę.

W kwietniu deweloperzy rozpoczęli bowiem budowę 11,1 tys. mieszkań, o 37 proc. mniej rok do roku, a licząc po czterech miesiącach 42,8 tys. lokali, o 23 proc. mniej niż rok wcześniej. Wygląda to więc na mocne hamowanie, ale warto pamiętać, że baza jest nienaturalnie wysoka: od marca 2021 r. branża weszła na najwyższe w historii obroty pod względem budowania – w następstwie eksplozji popytu na mieszkania. Jeśli wynik zestawić z ostatnimi czterema miesiącami 2021 r., kiedy gorączka kupujących i deweloperów już opadła, spadek sięga niecałych 14 proc.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nieruchomości
Przedmieścia kuszą niższymi cenami mieszkań
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nieruchomości
Najem mieszkań na huśtawce. Ile zapłaci lokator?
Nieruchomości
Rynek wtórny. Nie ma co czekać na cenowy cud
Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki
Nieruchomości
Nowy szef Speedwella w Polsce: wierzymy w rynek mieszkaniowy