- Wysoki wskaźnik powierzchni w budowie świadczy o ciągłym zainteresowaniu inwestorów katowickim rynkiem – mówi Barbara Pryszcz, dyrektor regionalna firmy Colliers w Katowicach. - Wśród największych inwestycji realizowanych w zeszłym roku są .KTW II (42 tys. mkw.), Global Offfice Park (59,2 tys. mkw.), DL Tower (21,2 tys. mkw.). W budowie, modernizacji czy przebudowie pozostają Eco City I&II (34 tys. mkw.), Craft (26,7 tys. mkw.), Stary Dworzec (10,6 tys. mkw.) oraz Supersam (5,9 tys. mkw.), który w ciągu najbliższego roku zmieni funkcję na biurowo-usługową.

Nowe umowy i renegocjacje

Największe oddane w 2021 r. katowickie inwestycje to m.in. Kolońska Park (7,9 tys. mkw.) i Młyńska.6 (2,6 tys. mkw.). W 2021 r. na katowickim rynku wynajęto w sumie 53,4 tys. mkw. biur. Z analiz Colliersa wynika, że firmy zaczynają podejmować decyzje dotyczące wynajmu biur. - Świadczy o tym utrzymujący się jeden z najniższych wskaźników pustostanów (10,5 proc.) wśród miast regionalnych – podaje Colliers. – To drugi wynik w kraju, zaraz po Szczecinie, Jest niemal 4 proc. mniejszy niż średni wskaźnik dla ośmiu głównych rynków w Polsce. — Największą transakcją na rynku katowickim w 2021 r. była renegocjacja wraz z ekspansją (ok. 19,5 tys. mkw.) Rockwell Automation w budynku należącym do kompleksu A4 Business Park. Wśród pozostałych umów wymienić należy nową umowę UPC oraz Hyland Software w Global Office Park (kolejno 4,3 tys. mkw. i 2,6 tys. mkw.), ekspansję wraz z renegocjacją TMF w Silesia Star (ok. 3,5 tys. mkw.) oraz nową umowę na ok. 2,2 tys. mkw. operatora powierzchni coworkingowych - Cluster Offices w zrewitalizowanym budynku Starego Dworca – wskazuje Barbara Pryszcz. - W 2021 roku nowe umowy, w tym relokacje, objęły w Katowicach 20,1 tys. mkw. (38 proc.). Umowy dotyczące renegocjacji stanowiły 23,1 tys. mkw. (43 proc.).

Biura serwisowane

- Katowice to miasto sprzyjające rozwojowi nie tylko dużych korporacji, ale też mniejszych organizacji. Widoczny jest między innymi rozwój firm R&D, które stopniowo przenoszą się do takich biur jak powierzchnie coworkingowe lub serwisowane. Elastyczność powierzchni jest dziś bardzo pożądana, a ze względu na fakt, że wiele organizacji rozważa wprowadzenie hybrydowego modelu pracy na stałe, będzie stanowić ważny element ich długoterminowej strategii biznesowej – mówi eksperci Colliersa. - W 2021 r. obserwowaliśmy prężny rozwój biur serwisowanych, gdzie znajdziemy zarówno strefy coworkingowe, jak i formuły zamknięte w postaci małych, średnich i dużych modułów biurowych. Najemcy doceniają elastyczne podejście wynajmujących co do długości trwania umów najmu oraz możliwości rozszerzenia lub zmniejszenia wynajmowanej przestrzeni – mówi Barbara Pryszcz. - To idealne rozwiązanie dla firm, które stopniowo wychodzą z inkubatorów lub dopiero rozpoczynają działalność w Katowicach i trudno im oszacować, jak szybko ich biznes będzie się rozwijał. Na rosnące zainteresowanie firm najmem powierzchni elastycznych reagują operatorzy dotychczas działający w innych miastach regionalnych. Poważnie rozważają wejście na katowicki rynek. Rozwijają się również marki własne w ramach poszczególnych projektów biurowych. To trend, którego rozwój powinniśmy obserwować w najbliższych latach.