Euro 2016: mieszkania za wygrane

Na wielkie mieszkaniowe zakupy mogłyby się wybrać ekipy Węgier i Rumunii. Biało-czerwoni także nie powinni narzekać.

Aktualizacja: 19.06.2016 16:22 Publikacja: 19.06.2016 15:00

Foto: Freedom Nieruchomości

- Oprócz sportowego triumfu i sławy do zdobycia podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej są także niemałe pieniądze - mówi Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert firmy Emmerson Realty. - W różnych krajach ta sama kwota ma oczywiście różną wartość. Sprawdziliśmy, jak wysokość premii wypłacanych przez UEFA ma się do poszczególnych rynków nieruchomości.

Mało w Wielkiej Brytanii

- Piłkarze mają o co walczyć. Pula nagród finansowych przewidzianych przez UEFA sięga 301 mln euro - przypomina Skoczeń. - Oznacza to podwyżkę aż o 105 mln euro w porównaniu do turnieju rozgrywanego cztery lata temu w Polsce i na Ukrainie. Już za samo zakwalifikowanie się do imprezy każdy z uczestników otrzyma 8 mln euro.

Ile apartamentów o powierzchni 120 mkw. mogłyby nabyć za taką kwotę w swoich krajach poszczególne reprezentacje? - Z danych portalu Global Property Guide wynika, że w najgorszej sytuacji znaleźliby się zawodnicy z Wielkiej Brytanii (na Euro 2016 występuje Anglia, Walia oraz Irlandia Północna) - mówi Skoczeń. - Horrendalnie wysokie ceny powodują, że premia za awans do Euro 2016 wystarczyłaby na niespełna trzy apartamenty o powierzchni 120 mkw. Francuzi nie wypadają o wiele lepiej. Z tą samą ilością euro w kieszeni mogliby wybrać się na poszukiwanie pięciu apartamentów - dodaje.

Jak zauważa ekspert Emmersona, na wielkie mieszkaniowe zakupy mogłyby wybrać się ekipy Węgier i Rumunii. - Przyznana za awans do turnieju kwota pozwoliłaby na zakup ponad 40 wygodnych apartamentów. Biało-czerwoni także nie powinni narzekać. Na rodzimym rynku nieruchomości za taką kwotę można kupić około 31apartamentów - szacuje Jarosław Mikołaj Skoczeń.

Miliony do wzięcia

- Każdy sukces będzie się przekładał na konkretne kwoty zwiększające budżet poszczególnych reprezentacji. Za remis doliczana zostanie premia w wysokości 500 tys. euro, a każda wygrana to 1 mln euro więcej do podziału - przypomina Aleksandra Kubicka z serwisu Otodom.pl. - Pokonywanie kolejnych szczebli w turniejowej drabince także będzie sowicie wynagradzane. Awans do jednej ósmej finału oznaczać będzie dodatkowe 1,5 mln euro, awans do jednej czwartej to kolejne 2,5 mln euro, za dotarcie do półfinału przewidziano premię w wysokości już 4 mln euro. Zajęcie drugiego miejsca zwiększy budżet drużyny o dalsze 5 mln euro, a zwycięzca dostanie 8 mln euro.

Jarosław Mikołaj Skoczeń podkreśla, że - zakładając same zwycięstwa - najlepsza kadra ma szansę wzbogacić się aż o 27 mln euro. - Na taką kwotę mają realne szanse tylko nieliczni, chociaż oczywiście życzylibyśmy sobie niespodzianki z naszą reprezentacją w roli głównej - komentuje Jarosław Mikołaj Skoczeń.

Emmerson i otoDom.pl tuż przed rozpoczęciem mistrzostw sprawdzili, jak wyglądałby możliwości zakupowe, gdyby niepokonanym zwycięzcą Euro 2016 zostałby któryś z faworytów grup. - Zdecydowanie najwięcej zyskaliby Portugalczycy, którzy w przypadku najbardziej optymistycznego scenariusza mogliby ulokować zdobyte premie w około 115 apartamentach. Anglicy i Francuzi wciąż wypadają fatalnie - mówi Skoczeń. - Warto zauważyć, że nawet pomimo wygranej w całej imprezie mogliby oni zakupić w swoim kraju mniej apartamentów niż przedstawiciele aż 11 reprezentacji za kwotę, jaką zyskaliby już za samo zakwalifikowanie się do Euro 2016. Mieszkaniowym zwycięzcą Euro 2016 wcale więc nie musi zostać drużyna triumfująca na boisku. Ten przykład w jaskrawy sposób wskazuje, jak bardzo zróżnicowany jest europejski rynek nieruchomości - podkreśla.

- Oprócz sportowego triumfu i sławy do zdobycia podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej są także niemałe pieniądze - mówi Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert firmy Emmerson Realty. - W różnych krajach ta sama kwota ma oczywiście różną wartość. Sprawdziliśmy, jak wysokość premii wypłacanych przez UEFA ma się do poszczególnych rynków nieruchomości.

Mało w Wielkiej Brytanii

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?