Wzrost cen mieszkań w USA w okresie pandemii, w połączeniu z rosnącymi obawami o stabilność zatrudnienia i rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych, odstrasza potencjalnych nabywców od zakupu domu.

– Młodsi konsumenci – bardziej niż inne grupy – oczekują, że ceny domów wzrosną jeszcze bardziej – powiedział Doug Duncan, wiceprezes i główny ekonomista Fannie Mae. – Wykazali również większe poczucie pesymizmu makroekonomicznego – dodał.

– Ponadto, podczas gdy młodsi respondenci są zazwyczaj najbardziej optymistycznie nastawieni do swoich przyszłych finansów, w tym miesiącu ich poczucie optymizmu co do ich osobistej sytuacji finansowej spadło. Wszystko to wskazuje na obecny brak zasobów mieszkaniowych po przystępnych cenach, ponieważ wydaje się, że młodsze pokolenia odczuwają go szczególnie dotkliwie i przy braku wzrostu podaży mogą mieć opóźnione aspiracje dotyczące posiadania domów. Podsumowując, najnowsze wyniki HPSI są zgodne z naszą prognozą spowolnienia aktywności mieszkaniowej w nadchodzącym roku – podkreślił Duncan.

W styczniowym badaniu 69 proc. respondentów stwierdziło, że to dobry czas na sprzedaż, co jest rekordowym wynikiem w serii analiz, która sięga 2010 roku.

Brak tanich domów, których rynek jeszcze bardziej dotknął kryzys Covid-19, najbardziej uderza w młodsze pokolenia. Analiza przeprowadzona przez Zillow Group Inc. wykazała, że ​​ceny domów rosną najszybciej na przyjaznych rodzinom przedmieściach. Tendencja ta ma się utrzymać, ponieważ rekordowa liczba milenialsów zbliża się do tradycyjnego wieku kupowania domów przez Amerykanów. Rynek wynajmu też nie pomaga. Badanie Fannie Mae wykazało, że konsumenci spodziewają się w tym roku rekordowego wzrostu czynszów.

Pomimo zaskakująco silnego rynku pracy w styczniu, odsetek respondentów obawiających się utraty pracy w ciągu najbliższych 12 miesięcy wzrósł do najwyższego od 10 miesięcy. I ósmy miesiąc z rzędu większość respondentów uważa, że ​​gospodarka USA jest na złym torze.

Odsetek respondentów, którzy twierdzą, że oprocentowanie kredytów hipotecznych spadnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy, pozostał na niezmienionym poziomie 4 proc., podczas gdy odsetek oczekujących wzrostu oprocentowania kredytów hipotecznych wzrósł z 56 do 58 proc. Odsetek tych, którzy uważają, że oprocentowanie kredytów hipotecznych nie zmieni się, spadł z 30 do 28 proc.