Aktualizacja: 21.07.2016 13:02 Publikacja: 21.07.2016 09:42
Wiślany Mokotów - osiedle firmy Budimex Nieruchomości w Warszawie
Foto: Materiały Inwestora
Sprzedaż była rekordowa - to główny wniosek analityków firmy Reas badających rynek nowych mieszkań w II kwartale 2016 r. Firmy deweloperskie sprzedały 15,1 tys. mieszkań, a 17,7 tys. lokali wprowadziły na rynek (tylko na sześciu rynkach o największych obrotach: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi).
– To był najwyższy wynik sprzedaży w historii rynku pierwotnego oraz najlepszy odnotowany w kolejnych 12 miesiącach. W ciągu ostatnich czterech kwartałów deweloperzy znaleźli bowiem klientów na 57,7 tys. lokali – podaje Katarzyna Kuniewicz, partner w firmie Reas.
Zlokalizowany w sercu Warszawy biurowiec zdobył prestiżowy certyfikat na najwyższym możliwym poziomie – Platinum.
O atrakcyjności Pomorza dla inwestorów decyduje nie tylko kwestia ułatwień, świetnie wyszkolonych kadr czy dobrego położenia. Niezwykle istotna staje się kwestia energii, a Pomorze staje się zagłębiem energii bezemisyjnej. Z jednej strony w krótszej perspektywie staniemy się centrum inwestycji w morskie farmy wiatrowe, z drugiej, w dłuższej perspektywie, mamy energetykę jądrową. To będzie decydowało o zainteresowaniu inwestorów - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Ceny nowych mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w lutym były niższe niż lokali będących już w ofercie – wynika z analiz Cenatorium.
Podaż mieszkań wzrosła nie tylko w metropoliach, ale i w otaczających je miejscowościach – wynika z analiz portalu RynekPierwotny.pl
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Polski rynek inwestycyjny zwiększa obroty. W nieruchomości komercyjne zainwestowano w zeszłym roku prawie 5 mld euro, to wzrost o 130 proc.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W praktyce status nieruchomości jako zabudowanej albo niezabudowanej określają strony transakcji wraz z notariuszem. Jednak status zabudowy nieruchomości to stan obiektywny, a nie wynikający z przeświadczenia stron.
Kupując nieruchomość musimy uwzględnić również koszt wynagrodzenia notariusza. Kwota, którą trzeba zapłacić notariuszowi za wykonanie konkretnych czynności, jest uregulowana prawnie. Te same maksymalne stawki obowiązują w całym kraju. Ile wynoszą aktualnie? Od czego zależy wysokość opłaty notarialnej?
Błędna kwalifikacja nieruchomości jako zabudowanej może skutkować tym, że nie zostanie ona zaoferowana gminie w ramach pierwokupu, a w rezultacie – nieważnością umowy sprzedaży.
To, czy sprzedaż nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Metod ustalania wartości nieruchomości jest wiele. Najczęściej stosuje się podejście porównawcze.
Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości, należy przeprowadzić badanie jej stanu prawnego. Konieczna jest także weryfikacja czy nieruchomość będzie mogła być zabudowana zgodnie z planami inwestora.
Aby nieruchomości stanowiły majątek prywatny, przez cały okres posiadania ich przez podatnika nie mogą służyć działalności gospodarczej. Przy czym wydzierżawienie działek powoduje, że tracą one charakter majątku prywatnego.
Koszt nabycia nieruchomości jest wartością stałą, niezmienną i wynika z wydatków, które zostały rzeczywiście poniesione na jej zakup. Dla celów opodatkowanej sprzedaży nie można uznać, że waloryzacji podlegają kwoty uprzednio zwaloryzowane.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas