Stołeczny deweloper zakończył trwającą sześć lat rewitalizację. Spichlerz Bliźniaczy przy ul. Puławskiej 68 w Kazimierzu Dolnym trafił na rynek. Zabytkowy obiekt stoi na działce o powierzchni 547 mkw., a jego kubatura wynosi 4395 metrów sześciennych.

Szczegółowy plan rewitalizacji, która była prowadzona z lubelskim Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, opracowała pracownia architektoniczna Projekt PBPA. - Spichlerz jest teraz wielofunkcyjnym budynkiem usługowo-mieszkalnym. Oferujemy obiekt jako całość, pozostawiamy jednak możliwość zakupu pojedynczych apartamentów - mówią przedstawiciele dewelopera. Cena pojedynczego lokalu to 550 tys. zł netto.

Jak spichlerz odbudowywano

Jak opowiadają przedstawiciele spółki Sawa Apartments, pierwsze wzmianki o Spichlerzu Bliźniaczym pochodzą z 1543 roku. - Po pożarze połowy obiektu w 1792 roku, spichlerz wyremontowano. Nieruchomość była odbudowana jeszcze raz po drugiej wojnie światowej - mówią. - Dzisiejsza rewitalizacja uratowała zabytkowy spichlerz przed dalszą degradacją i ponownie wpisała go w pejzaż Kazimierza Dolnego - podkreśla inwestor. - W trakcie prac budowlanych lekko zmienił się obrys budynku. Odtworzono brakujące dwie szkarpy w elewacji wschodniej. W północnej i południowej połaci dachowej wykonano lukarny. Dla przywrócenia historycznego charakteru budynku jako wykończenie fasady zastosowano tynki szlachetne o jednolitej gramaturze i zróżnicowanej fakturze w ciepłych kolorach. Po rewitalizacji ze starej struktury spichlerza zostały jedynie mury. - Zrobiliśmy podpiwniczenie, dzięki czemu na kondygnacji podziemnej powstała restauracja i sala konferencyjna - opowiada inwestor. - Zbudowaliśmy trzy kondygnacje i antresolę. Powstał także całkowicie nowy dach wykończony dachówką.

Luksusowe mieszkania

W Spichlerzu Bliźniaczym powstało osiem apartamentów o powierzchni od 49,92 do 77,62 mkw. (piętro, parter). Sala konferencyjna ma 139,24 mkw. Powierzchnia użytkowa na parterze ma 62,76 mkw. - Budynek jest przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne - zwraca uwagę inwestor. - Apartamenty mają ogrzewanie podłogowe, którym można sterować przez internet. Na podłogach jest gres. W każdym salonie są narożniki, stolik kawowy, telewizor. W części salonów zamontowano biokominki. Każdy apartament ma inne oświetlenie zaprojektowane przez architektów wnętrz.

Aneksy kuchenne są wyposażone w sprzęt AGD (lodówki, mikrofalówki, zmywarki, płyty indukcyjne). W jednym mieszkaniu jest spiżarnia z półkami i szafkami. W łazienkach, w których zamontowano małe okna, są wanny lub jacuzzi, pralki.

Nie tylko dla biznesu

Prezes Sawy Apartments, Marian Okręglicki, komentuje: - Z dużą satysfakcją wprowadzamy na rynek luksusowych nieruchomości kazimierski Spichlerz Bliźniaczy. Jest to nasz unikatowy projekt, mimo że rewitalizujemy także inne obiekty, jak np. Kozubnik Spa Resort w Beskidzie Małym.

- Kazimierski projekt jest jednak wyjątkowy w skali kraju. W życiu firmy inwestycyjno-deweloperskiej nieczęsto się zdarza, aby oddawać do użytku obiekt liczący niemal 500 lat, obiekt luksusowy, na dodatek w tak urokliwym mieście jak Kazimierz Dolny - mówi Marian Okręglicki. - Ze Spichlerza Bliźniaczego pożytek będzie miało środowisko biznesowe, ale nie tylko. Razem ze służbami konserwatorskimi zrobiliśmy wszystko, by Spichlerzowi Bliźniaczemu przywrócić wygląd jak najbardziej zbliżony do tego z czasów, gdy powstawał.