Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 06.10.2016 07:48 Publikacja: 06.10.2016 07:23
Foto: shutterstock
Wzrost opłat za wodę przewiduje projekt prawa wodnego, którym rząd ma się zająć jeszcze w październiku. Z wyjaśnień wiceszefa resortu środowiska wynika, że wprowadzenie dodatkowych opłat za wodę jest wymagane prawem europejskim i zarzutami Komisji Europejskiej.
Nowelizacja ma doprowadzić do wdrożenia do polskiego systemu ramowej dyrektywy wodnej. Resort wyjaśnia, że ustawa przewiduje dla różnych wielkości miast różne stawki – od 15 do 40 gr za metr sześcienny. Ministerstwo szacuje, że miesięczny koszt opłat za wodę dla czteroosobowej rodziny wzrośnie ok. 2,5 zł .
Sędzia Sądu Najwyższego odmawia orzekania w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Sprawa trafiła do I prezes SN Małgorzaty Manowskiej, która oceni czy jego zachowanie może naruszać dyscyplinę pracy.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie uwzględnił skargi Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na decyzję o zwrocie dofinansowania na utworzenie kierunku "Informatyka medialna".
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Próbuję zawsze wyciągać pierwszy dłoń do zgody. Staram się też myśleć jak szachista i mam przygotowane inne rozwiązania w przypadku braku kompromisu – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Bogdan Święczkowski, nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Posłowie zdecydowali, że opiekunowie dzieci urodzonych przed terminem zyskają uzupełniający urlop macierzyński.
Zakręcony kaloryfer w mieszkaniu nie zwalnia z opłat za zużycie ciepła. W takim przypadku spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają prawo naliczyć uśrednioną kwotę. Przepisy dają im taką możliwość, bo dzięki temu zarządcy mogą walczyć z tzw. pasożytnictwem energetycznym. Warto o tym wiedzieć, by pod koniec sezonu grzewczego nie przeżyć przykrej niespodzianki.
Nowela ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zobowiązała gminy do uchwalenia planów ogólnych. Wartość nieruchomości po zmianach może wzrosnąć. Co to oznacza dla właściciela?
Na skutek uchwalenia planu ogólnego wartość nieruchomości może wzrosnąć. Wówczas gmina ustala opłatę planistyczną. W jaki sposób ustalana jest wysokość tej opłaty? Kto i w jakich przypadkach będzie zobowiązany do jej uiszczenia?
Opłaty za wywóz śmieci rosną. W zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym może być to naprawdę duże obciążenie dla portfela. Sprawdź, czy masz szansę na zwolnienie z tej opłaty.
Władza pod wpływem różnego rodzaju grup ideologicznie przeciwnych łowiectwu od kilku lat krok po kroku utrudnia wykonywanie polowań. Wystąpienie RPO do ministra klimatu i środowiska jest kolejnym tego przykładem.
Podział nieruchomości nie zawsze jest dopuszczalny – ograniczenia mogą wynikać m.in. z planu zagospodarowania przestrzennego. Procedura podziału wszczynana jest na wniosek zainteresowanego. Dokumentację musi przygotować geodeta z uprawnieniami.
Gmina nie może zawierać z macierzystą instytucją kultury umowy najmu i z tego tytułu pobierać czynszu.
Zarządzanie gminnym zasobem nieruchomości obejmuje m.in. publikowanie ogłoszeń, obowiązek informacyjny wobec nabywców czy pobierania opłat i odsetek. Jakie działania czy zaniechania urzędników gminy naruszają przepisy zdaniem Regionalnych Izb Obrachunkowych?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas