Rząd chce, by gminy budowały więcej mieszkań komunalnych i zmienia pakiet mieszkaniowy. Mają być granty na 50 proc. takich inwestycji. Z 20 na 35 proc. kosztów wzrośnie wsparcie na lokale budowane w towarzystwach budownictwa społecznego (TBS zmienią nazwę na społeczne inicjatywy mieszkaniowe). Środki będą z Funduszu Dopłat prowadzonego przez BGK. Samorządy dostaną je przed rozpoczęciem inwestycji, a nie po jej zakończeniu.

Pakiet mieszkaniowy wprowadza również tzw. wakacje czynszowe. Najemcy, którzy wpłacili partycypację w TBS, rozliczą ją w czynszu za mieszkanie. W nowych budynkach TBS będzie można dojść do własności wynajętego mieszkania. Chętny wpłaci 20 proc. kosztów inwestycji, a w dużych miastach – 25 proc. Będzie też można złożyć online niektóre wnioski i zgłoszenia oraz skany dokumentów zamiast ich oryginałów. Wypełni się je dzięki generatorowi na rządowej stronie internetowej.

Czytaj także:

Pakiet mieszkaniowy rządu: nawet 1500 zł dopłaty do czynszu

Nadal będzie można składać papierową dokumentację do urzędów.

Sam inwestor zadecyduje również, czy chce się kontaktować z urzędem online czy w sposób tradycyjny.

Na wdrożenie tych rozwiązań w praktyce trzeba poczekać, ale od jesieni 2020 r. działa pilotaż, za który odpowiedzialny jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Na stronie GUNB jest dziesięć formularzy, m.in. zgłoszenie robót budowlanych. Można je wypełnić, wydrukować, podpisać i dostarczyć do właściwego urzędu.

Podstawa prawna: ustawa z 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa – z wyjątkiem niektórych przepisów (DzU z 4 stycznia 2021 r., poz. 11)

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ