Aktualizacja: 11.12.2017 07:48 Publikacja: 11.12.2017 07:48
Foto: 123RF
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął pierwszy spór o to, jak rozliczyć VAT w przypadku wykupu prawa użytkowania wieczystego. Sąd uznał, że w przypadku ustanowienia użytkowania wieczystego i późniejszej sprzedaży takiego gruntu użytkownikowi wieczystemu można mówić tylko o jednej czynności opodatkowanej. Jednak VAT trzeba rozliczyć od całości wynagrodzenia naliczonego od tych transakcji.
Sprawa dotyczyła gminy miejskiej. Ta we wniosku o interpretację wyjaśniła, że do jej prezydenta trafił wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Złożyli go małżonkowie, którzy byli współwłaścicielami garażu posadowionego na 18 metrach gruntu gminnego oddanego im w użytkowanie na 85 lat w lipcu 2010 r. Okazało się jednak, że nie spełniali przesłanek do przekształcenia. Gmina wskazała, że małżonkowie mogli skorzystać z innej opcji. Nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być bowiem sprzedana użytkownikowi wieczystemu (wyłącznie jemu). Zbycie następuje bez przetargu i rodzi po stronie nabywców obowiązek zapłaty ceny nieruchomości. Na jej poczet zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania określoną na dzień sprzedaży.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas