VAT: dopłata przy wykupie własności z podatkiem

Czynnością obłożoną VAT jest tylko ustanowienie użytkowania wieczystego, a nie nabycie jego własności. Podstawą opodatkowania jest jednak całość wynagrodzenia, czyli też to, co nabywca dopłaca za przeniesienie prawa własności gruntu.

Publikacja: 11.12.2017 07:48

VAT: dopłata przy wykupie własności z podatkiem

Foto: 123RF

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął pierwszy spór o to, jak rozliczyć VAT w przypadku wykupu prawa użytkowania wieczystego. Sąd uznał, że w przypadku ustanowienia użytkowania wieczystego i późniejszej sprzedaży takiego gruntu użytkownikowi wieczystemu można mówić tylko o jednej czynności opodatkowanej. Jednak VAT trzeba rozliczyć od całości wynagrodzenia naliczonego od tych transakcji.

Sprawa dotyczyła gminy miejskiej. Ta we wniosku o interpretację wyjaśniła, że do jej prezydenta trafił wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Złożyli go małżonkowie, którzy byli współwłaścicielami garażu posadowionego na 18 metrach gruntu gminnego oddanego im w użytkowanie na 85 lat w lipcu 2010 r. Okazało się jednak, że nie spełniali przesłanek do przekształcenia. Gmina wskazała, że małżonkowie mogli skorzystać z innej opcji. Nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być bowiem sprzedana użytkownikowi wieczystemu (wyłącznie jemu). Zbycie następuje bez przetargu i rodzi po stronie nabywców obowiązek zapłaty ceny nieruchomości. Na jej poczet zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania określoną na dzień sprzedaży.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem