Bank Gospodarstwa Krajowego zarezerwował 1,05 mld zł na wspieranie rozwoju mieszkalnictwa. Państwowa instytucja w marcu będzie przyjmować wnioski o preferencyjne kredyty w dwóch programach.
Większy przygotowany został z myślą o towarzystwach budownictwa społecznego, spółkach gminnych i spółdzielniach mieszkaniowych. Pożyczka będzie oprocentowana na podstawie stawki WIBOR, bez marży dla banku. Pozwoli nie tylko stawiać nowe budynki ale remontować, adaptować i rewitalizować obiekty.
W trzech poprzednich edycjach wspierania społecznego budownictwa czynszowego BGK podpisał 50 umów o wartości 227 mln zł, dzięki którym powstanie ponad 2,1 tys. mieszkań.
Kolejny nabór wniosków planowany jest na wrzesień.
- Finansowanie mieszkalnictwa i poprawa jakości życia Polaków to jeden z filarów działalności BGK. Program Społecznego Budownictwa Czynszowego pomaga osobom o umiarkowanych dochodach, których nie stać na kupno lub wynajęcie mieszkania na rynku i jednocześnie osiągającym zbyt wysokie dochody, by zamieszkać w mieszkaniach komunalnych – mówi cytowany w komunikacie Włodzimierz Kocon, wiceprezes BGK.
Drugi, mniejszy program przygotowany został dla gmin, związków międzygminnych, spółek gminnych, powiatów i organizacji pożytku publicznego. BGK będzie udzielać bezzwrotnego dofinansowania do 55 proc. wartości inwestycji. Wsparcie dotyczy budownictwa socjalnego i komunalnego: budowy lub remontu mieszkań, tworzenia lokali chronionych, noclegowni i schronisk dla osób bezdomnych.