Spółka może również działać przez pełnomocnika, który nie jest ani prokurentem, ani członkiem zarządu. Pełnomocnictwo, podobnie jak w przypadku prokurenta, jest ważne jedynie, jeżeli zostanie udzielone w formie aktu notarialnego. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby była to właśnie forma aktu notarialnego, nie zaś tylko podpisy notarialnie poświadczone.
Czy spółka powinna przedłożyć jakieś dodatkowe dokumenty przy podpisaniu umowy, których brak spowoduje jej nieważność?
W większości wypadków będzie to zgoda wspólników na zbycie nieruchomości. Powinna ona zostać wyrażona w stosownej uchwale wspólników w przypadku spółki z o.o. lub walnego zgromadzenia w odniesieniu do spółek akcyjnych. Brak takiej uchwały powodował będzie nieważność umowy sprzedaży nieruchomości.
Na jakie dokumenty powinniśmy jeszcze zwrócić szczególną uwagę przy transakcji?
Podobnie jak w każdym innym wypadku zakupu nieruchomości powinniśmy dysponować wypisem z księgi wieczystej, wypisem z ewidencji gruntów oraz wyciągiem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – jeśli oczywiście taki plan istnieje. Również w sytuacji, gdy sprzedającym jest spółka, powinniśmy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest w jakikolwiek sposób obciążona lub czy nie ma żadnych wzmianek o złożonych wnioskach. Pamiętajmy, że wpis obciążenia w księdze wieczystej będzie miał skutek wsteczny od chwili złożenia wniosku. Ponadto w przypadku tychże dokumentów powinniśmy zwracać szczególną uwagę na aktualność zawartych tam danych. Otóż rzeczą nagminną jest, że spółki, dokonując różnych zmian, jak np. zmiana nazwy czy siedziby, nie aktualizują tych danych w księdze wieczystej i ewidencji gruntów. Jeżeli się okaże, że istnieją rozbieżności pomiędzy aktualnymi danymi spółki a danymi, które wpisane są w księdze wieczystej bądź ewidencji gruntów, powinniśmy zażądać przedłożenia odpowiednich uchwał, na mocy których zmiany te zostały dokonane, oraz pełnego odpisu spółki z KRS, aby prześledzić historię tych zmian. Dokumenty te będą potrzebne przy wpisie nowego właściciela do księgi wieczystej celem wykazania, że nabył on nieruchomość od właściciela.
Innym rozwiązaniem może być zażądanie od spółki dokonania uprzedniej aktualizacji wszelkich wpisów w księdze wieczystej i ewidencji gruntów. To rozwiązanie wydaje się być bardziej bezpieczne i wygodne. Pozwoli nam ono uniknąć później jakichkolwiek wątpliwości, że spółka, z którą podpisaliśmy umowę, i ta, która jest wpisana w księdze wieczystej, to wciąż ten sam podmiot, który jedynie zmienił nazwę, siedzibę lub ewentualnie inne dane.