Wspólnoty mogą być małe lub duże. Pierwsze tworzy maksymalnie siedem, drugie – minimum osiem lokali. To rozróżnienie jest niezwykle ważne. W zależności bowiem od rodzaju wspólnoty stosuje się różne przepisy.
Duże wspólnoty rządzą się ustawą o własności lokali (uwl), a w sprawach w niej nieuregulowanych: kodeksem cywilnym (k.c.). Natomiast małe wspólnoty obowiązują przepisy k.c. o współwłasności.W dużych wspólnotach zarząd można: powierzyć albo go wybrać – mówi o tym art. 18 ustawy o własności lokali (dalej jako: ustawy). Mogą z tego skorzystać także małe wspólnoty.
Zarząd można powierzyć zarówno osobie fizycznej (musi mieć licencję zarządcy), jak i prawnej (np. spółdzielni mieszkaniowej, towarzystwu budownictwa społecznego). Robi się to: w umowie notarialnej o ustanowieniu odrębnej własności lokali lub w innej umowie zawartej w formie aktu notarialnego.
Zarząd powierzony spotyka się najczęściej w nowych budynkach wybudowanych przez dewelopera. Zwykle ustanawia się go na kilka lat. Sprawują go osoby zatrudniane przez dewelopera. Po upływie tego okresu właściciele na ogół z niego rezygnują.
Właściciele mogą również inaczej określić sposób zarządzania nieruchomością wspólną, niż przewiduje ustawa o własności lokali. Ale pod warunkiem, że zrobią to w umowie zawartej w formie aktu notarialnego.Wspólnoty, które nie powierzyły zarządu, muszą go wybrać (art. 20 ust. 1 ustawy). Wybrany zarząd może być jedno- lub wieloosobowy.