Finanse we wspólnocie mieszkaniowej

Publikacja: 06.01.2008 10:55

Mam dwa pytania dotyczące problemów naszej wspólnoty mieszkaniowej. Prowadzę księgowość i mam wiele wątpliwości co do interpretowania przepisów.

Pytanie pierwsze: czy w sprawozdaniu finansowym wspólnoty mieszkaniowej za rok 2007 należy uwzględnić księgową wartość naliczeń na koszty zarządu nieruchomością wspólną, czy tylko faktycznie wpłacone przez właścicieli kwoty?

Czy od środków z funduszu remontowego będących na oprocentowanym koncie też płaci się podatek dochodowy od osób prawnych? I pytanie drugie: od stycznia 2007 roku wspólnoty mają płacić podatek dochodowy, to czy ktokolwiek powinien płacić podatek, jeżeli wspólnota przeleje na konto właściciela np. sumę 1000 zł nadpłaty z tytułu rozliczenia mediów lub c.o. w roku 2007 lub za rok 2007. A jeżeli tak, to kto i jaki powinien zapłacić podatek?

Agnieszka S. z Warszawy

Odpowiada Krzysztof Dziewior, Centrum Informacji i Doradztwa Mieszkaniowego

– Odpowiadając na pytanie pierwsze: wspólnota mieszkaniowa nie prowadzi ksiąg rachunkowych, lecz zgodnie z zapisem art. 29 ustawy o własności lokali jedynie pozaksiegową ewidencję kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości. Tym samym wspólnoty mieszkaniowe nie sporządzają sprawozdań finansowych. Wspólnota mieszkaniowa, nawet gdy sporządzi takowe sprawozdanie według własnego ustalonego wzoru, nie ma obowiązku go zatwierdzać. Przychodem wspólnoty nie są wpłacone zaliczki, lecz naliczone zgodnie z podjętą uchwałą właścicieli. Do przychodów wspólnoty zalicza się również kumulację środków gromadzonych na funduszu remontowym, a także należne zaliczki na zużycie usług komunalnych w lokalach właścicieli. Odsetki od lokat nie są przychodem z nieruchomości wspólnej i podlegają 19-proc. podatkowi dochodowemu od osób prawnych.

Odpowiedź na pytanie drugie brzmi: jeżeli wspólnota otrzymaną w roku 2007 zaliczkę od właścicieli lokali na poczet kosztów usług komunalnych (woda, ciepło, śmieci) rozliczy w roku 2007, to nie wystąpi pojęcie dochodu i tym samym nie wystąpi zobowiązanie podatkowe ani we wspólnocie mieszkaniowej, ani u właścicieli lokali. W trudnej sytuacji znajdą się te wspólnoty, które nie rozliczą zaliczek w roku 2007 i zadeklarują osiągnięty dochód do zwolnienia, a następnie w roku 2008 dokonają tego rozliczenia. W takiej sytuacji zwolnienie z CIT, zapisane w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy nie obowiązuje, ponieważ dochód nie został przeznaczony na utrzymanie nieruchomości.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem