Od nowego roku każdy przyszły pośrednik nieruchomości będzie musiał być magistrem dowolnego kierunku i absolwentem specjalistycznych studiów podyplomowych. Do uzyskania uprawnień zawodowych konieczne będzie też zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa gospodarcze, praktyka oraz państwowy egzamin specjalistyczny.
Aby zapisać się na studia podyplomowe z pośrednictwa nieruchomości na jednej z kilku uczelni oferujących tego typu edukację, wystarczy tytuł magistra o dowolnym kierunku. Studia trwają dwa semestry. – Wszyscy, którzy chcą się podpisywać swoim nazwiskiem jako agenci nieruchomości, zgodnie z nowymi przepisami muszą skończyć studia podyplomowe, dlatego te studia cieszą się dużym zainteresowaniem – mówi Joanna Buła z Kolegium Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Semestr studiów podyplomowych „Pośrednik na rynku nieruchomości” kosztuje na tej uczelni 1650 złotych.
W czasie pierwszego semestru (o charakterze ogólnym) studenci mają zajęcia wspólnie z innymi, którzy wybrali m.in. zarządzanie nieruchomościami i rzeczoznawstwo majątkowe. Dzięki temu osoby, które ukończyły jeden z tych kierunków, a chcą uzyskać dyplom z następnego, mają zaliczony pierwszy semestr i płacą tylko za następny. W pierwszym, ogólnym module przyszli pośrednicy nieruchomości zapoznają się z przepisami dotyczącymi rynku nieruchomości, polityką mieszkaniową i zarządzaniem nieruchomościami, elementami ekonomii i rachunkowości w aspekcie tematu studiów. Drugi semestr nauki ma wymiar praktyczny. Słuchacze mają zajęcia z psychologii, by nauczyć się prowadzenia rozmów z klientami, zapoznają się z zagadnieniami prawnymi, m.in. umowami pośrednictwa. Przyszli pośrednicy zdobywają też wiedzę o tym, jak działają instytucje (np. banki i sądy), z którymi mają do czynienia klienci zamierzający nabyć lub sprzedać nieruchomość.
Ponieważ świadectwo ukończenia studiów podyplomowych nie wystarczy, by przystąpić do państwowego egzaminu, uczelnie pomagają słuchaczom dostać się na płatne praktyki. – Nasi absolwenci nie mają problemu z trafieniem na praktyki – mówi Joanna Buła z Kolegium Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
Podobnie jest na innych uczelniach. Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, która oferuje studia podyplomowe „Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami”, pomaga studentom zdobyć miejsce na płatnych praktykach w firmach, z którymi współpracuje.