Odpowiada Jacek W. Kulig - dyrektor techniczny Dryvit Systems
– Osobiście nie zetknąłem się z przypadkiem, żeby po zdemontowaniu jakiejkolwiek części dobrze wykonanego systemu ocieplenia odkrywano ubytek styropianu. Nie jest również prawdą, że trwałość styropianu właściwie zainstalowanego w systemie wynosi od kilku do kilkunastu lat.Przed laty istniał nieprawdziwy pogląd, że styropian się utlenia (i znika z wykonanego ocieplenia), ale od tego czasu wiele się zmieniło zarówno w świadomości odbiorcy, jak i w produkcji samego styropianu. Z przeprowadzonych badań prawidłowo funkcjonujących ociepleń wynika, że poprawnie zamocowany w systemie styropian dobrej jakości, czyli produkowany przez dobrego producenta zgodnie z normą PN-EN 13163:2004, praktycznie w ogóle się nie utlenia.
Do znikania styropianu z elewacji mogło ewentualnie dochodzić, jeśli płyty były źle założone albo użyto niewłaściwie wyprodukowanego materiału. Inny przypadek to wystawienie styropianu – przed całkowitym wykonaniem systemu ocieplenia – na długotrwałe oddziaływanie promieniowania UV i warunków atmosferycznych powodujące żółknięcie i uszkodzenia płyt.
Dziś styropian, bardzo skuteczny i popularny materiał izolacyjny stosowany w ociepleniach, wytwarzany jest według nowoczesnej technologii i europejskich standardów. Do produkcji stosowane są wyłącznie najwyższej jakości granulaty (polistyren), nie używa się już materiałów pochodzących z recyklingu lub wręcz materiału odpadowego, jak bywało w przeszłości. Płyty izolacyjne wytwarzane przez renomowanych producentów przeznaczone wyłącznie do fasad są zazwyczaj bardzo dobrej jakości. Poprawnie zainstalowane, funkcjonują właściwie.
Potwierdzają to również zagraniczne i krajowe ekspertyzy budynków ocieplonych kilkadziesiąt lat wstecz wskazujące, że materiału izolacyjnego nie ubywa.