Zaczną się szkolenia strażników energii

Od początku 2009 r. trzeba będzie wydawać co roku świadectwa energetyczne dla około 200 tys. budynków

Publikacja: 14.02.2008 00:35

Do tego czasu należałoby więc wyszkolić kilka tysięcy uprawnionych do tego specjalistów.

W piątek wchodzi w życie [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=257344]rozporządzenie ministra infrastruktury, które umożliwia rozpoczęcie procesu szkolenia (DzU nr 17, poz. 104)[/mail]. Unormowano w nim program oraz tryb i zasady przeprowadzania egzaminów.

Szkolenie ma trwać minimum 50 godzin, w tym co najmniej osiem mają stanowić zajęcia praktyczne. Ich rezultatem powinno być samodzielne sporządzenie przez uczestnika świadectwa charakterystyki energetycznej budynku bądź lokalu mieszkalnego.

W programie szkolenia znajdą się regulacje dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, a także przepisy unijne i polskie dotyczące tej problematyki. Osoba, która ukończy szkolenie oraz zaliczy jego część praktyczną, otrzyma stosowne zaświadczenie.

[b]Osoby zamierzające uzyskać uprawnienia do sporządzania świadectw energetycznych powinny składać wnioski do ministra budownictwa nie później niż na 30 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu. [/b]

Wraz z wnioskiem trzeba dostarczyć dokumenty poświadczające ukończenie studiów magisterskich oraz niekaralność za przestępstwa przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwa skarbowe.

Komunikaty w sprawie terminu i miejsca egzaminów będą się pojawiały na stronie internetowej Ministerstwa Budownictwa 60 dni wcześniej.

Postępowanie egzaminacyjne składa się z dwóch etapów. W pierwszym bada się, czy kandydat spełnia ustawowe warunki ubiegania się o uprawnienia. Sam egzamin dzieli się na część pisemną i praktyczną.

Część pisemna to test składający się z 80 pytań. Aby przystąpić do egzaminu praktycznego, trzeba odpowiedzieć poprawnie przynajmniej na 60.

Egzamin praktyczny zaś zalicza się w razie poprawnego sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej.

Wysokość opłaty za szkolenie nie będzie przekraczała 70 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym przeprowadzenie szkolenia. Opłata za egzamin nie będzie zaś wyższa niż 50 proc. tej kwoty.

Osoba, która ukończy kurs i zda egzamin, zostanie wpisana do rejestru specjalistów uprawnionych do sporządzania certyfikatów energetycznych.

Brakuje jeszcze przepisów dotyczących zasad i metodyki opracowywania świadectw energetycznych oraz ich wzoru.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo