Nowych biur w Trójmieście jest zbyt mało, by sprostać potrzebom najemców. Na koniec 2007 roku zawarto głównie transakcje typu pre-lease na obiekty oddawane w 2008 roku. – Na tym rynku popyt wyprzedził podaż. A w 2007 roku nie oddano do użytku żadnego większego obiektu biurowego – zauważa Krzysztof Misiak z Cushman & Wakefield. – Najemcy przestają się mieścić w dotychczasowych lokalizacjach, ale nie mają dokąd się przeprowadzić – dodaje.
Trójmiejski rynek rozwija się powoli, a obiekty biurowe klasy A zaczynają się dopiero pojawiać. Jak szacują eksperci z firmy Knight Frank, zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych przeznaczonych na wynajem w Trójmieście wynoszą obecnie ponad 145 tys. mkw. – Najwięcej, bo aż 87 tys. mkw., znajduje się na terenie Gdańska, natomiast w Gdyni niecałe 50 tys. mkw. W Sopocie, ze względu na wypoczynkowy charakter miasta, jest najmniejszy zasób biur liczony na około 8,5 tys. mkw. – opowiada Kamil Haidar z Knight Frank. – Wśród istniejących obiektów powierzchnią o bardzo wysokim standardzie dysponują sopocka Hestia, przeznaczona jednakże na potrzeby właściciela, a z budynków na wynajem gdyńska Alfa Plaza – dodaje.
Choć nie jest to wielki rynek, zainteresowanie inwestorów i deweloperów ciągle rośnie. – Wprawdzie przeważają tu lokalne firmy, ale swoje projekty zapowiedzieli też tacy deweloperzy jak TK Development i Echo Investment – mówi Zuzanna Baranowska z Colliers International.Obecnie do biurowców klasy A możemy zaliczyć kompleksy w Gdańsku – Arkońska Business Park budowany przez firmę Torus, oraz w Gdyni – Łużycka Office Park firmy Allcon.– Na innych tego typu rynkach w Polsce powstaje znacznie więcej nowoczesnej powierzchni i plany deweloperów zakrojone są na znacznie większą skalę. Jednak w latach 2009 – 2010 spodziewana jest poprawa tej sytuacji również w Trójmieście – mówi Krzysztof Misiak.
Jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji jest projekt Młode Miasto – zabudowa dawnego terenu stoczni. Znaleźć się tu mają kompleks handlowy, budynki mieszkaniowe oraz biurowiec oferujący 20 tys. mkw. powierzchni. – Początkowo planowano zakończyć inwestycję w 2010 roku, jednak prace jeszcze się nie rozpoczęły. Stanie się tak zapewne dopiero po rozstrzygnięciu przetargu na ulicę Nowa Wałowa, gdyż deweloper nie dostanie pozwolenia na użytkowanie obiektu, dopóki nie powstanie ta droga – opowiada Zuzanna Baranowska.
– Do końca 2008 roku na rynku biurowym w Trójmieście pojawić się ma prawie 40 tys. mkw. Ponad połowa przyszłej podaży zasili zasoby Gdańska, natomiast reszta budowanych obiektów powstaje w Gdyni. Zasoby Sopotu zmienią się zaledwie o około 1 tys. mkw. – dodaje Kamil Haidar.