Zarządcą naszej wspólnoty mieszkaniowej jest gminna spółka, a jednym z członków – gmina mająca w naszym budynku siedem lokali. Zarząd spółki twierdzi, że gmina nie musi płacić na rachunek wspólnoty uchwalonych zaliczek, tylko może je „zarachowywać” i „swoje” dopłacać w razie potrzeby. Przy sprzedaży kolejnych gminnych lokali „zarachowane” pieniądze znikają i nowy członek wspólnoty zaczyna swoje członkostwo z zerowym kontem. Poza tym zdarza się, że nowi członkowie wspólnoty są obciążani kosztami wcześniej wykonanych remontów. Czy taka praktyka jest zgodna z prawem?

(nazwisko do wiadomości redakcji)

Odpowiada Janusz Gdański - Ogólnopolska Izba Gospodarki Nieruchomościami

– Absolutnie nie. Ustawa z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali nie dzieli członków wspólnoty na prywatnychi innych. Każdy członek wspólnoty ma te same prawa i obowiązki, które wynikają z przepisów prawa i treści podjętych przez wspólnotę uchwał. Obowiązek wpłacania zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną, wyraźnie sprecyzowany w art. 15 cytowanej ustawy, jest podstawowym obowiązkiem każdego członka wspólnoty i nawet uchwała wspólnoty nie może go z niego zwolnić.

Może się jednak zdarzyć, że nowy członek wspólnoty wraz z kupnem lokalu „kupi” ciążące na poprzednim właścicielu tego lokalu zobowiązania wynikające z podjętych przez wspólnotę uchwał (podstawa prawna: art. 548 kodeksu cywilnego). Koszty wykonanych wcześniej remontów będzie zobowiązany spłacać jednak tylko wtedy, gdyby na remont wspólnota zaciągnęła kredyt, którego okres spłaty wciąż trwa. Może także być zobowiązany do wpłacenia na konto wspólnoty kwoty, która ma pokryć zaplanowany remont, jeśli wspólnota taką formę sfinansowania remontu przyjęła stosowną uchwałą. Jeżeli wspólnota na planowany remont gromadzi środki poprzez wpłacanie comiesięcznych zaliczek, to nowy członek wspólnoty jest zobowiązany kontynuować wpłacanie zaliczek w uchwalonej wysokości, ale wraz z kupnem mieszkania staje się właścicielem środków zgromadzonych przez poprzedniego właściciela lokalu na koncie wspólnoty – bez względu na to, czy sprzedającym była gmina czy osoba fizyczna.