W artykule „Jak opodatkować garaż sprzedany z mieszkaniem” w DF z 27 marca 2008 r. opisane zostały problemy deweloperów i inwestorów ze stawką VAT. Nie mają bowiem pewności, jak opodatkować garaże i miejsca parkingowe sprzedawane z mieszkaniami. Organy podatkowe konsekwentnie twierdzą, że sprzedaż lokalu opodatkowana powinna być stawką VAT 7 proc., a garażu (miejsca parkingowego) – 22 proc. Źródłem tych problemów wydaje się jednak nieznajomość pojęć związanych z nieruchomościami lokalowymi.
Nieruchomości lokalowe, w odróżnieniu od gruntowych i budynkowych, cechuje pewna specyfika. Wynika z oznaczenia lokali stanowiących odrębne nieruchomości. Prawem głównym nie jest tu prawo do gruntu, lecz własność lokalu, natomiast prawem związanym z własnością lokalu jest udział właściciela tego lokalu w nieruchomości wspólnej jako tzw. współwłasność przymusowa.
Nieruchomością wspólną jest grunt (działka budowlana), na którym usytuowany jest budynek, oraz jego części i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali. Są to podstawowe zasady określone w ustawie o własności lokali.
Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z pomieszczeniami przynależnymi do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Do pomieszczeń przynależnych zaliczamy piwnicę, strych, komórkę i garaż.
Jeśli garaż jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu (jest jego częścią składową), to jego cena jest nierozerwalnie związana z ceną lokalu. Nie można wtedy rozdzielić ceny lokalu na część dotyczącą samego lokalu i część przypadającą na garaż.