[b]Od wielu lat jest w mojej rodzinie pole, które graniczy z lasem sąsiada. Ten las tak się rozrósł, że samosiejki weszły na nasz teren, uszczuplając go znacznie. Chcę uporządkować granice działki, ale nie mam żadnych map, na podstawie których można by było je wyznaczyć. Jak zabrać się do wytyczenia granic mojego pola?
[i]TW, Radzymin[/i][/b]
[i][b]Odpowiada Paweł Puch, prawnik, serwis oferty.net:[/b][/i]
Gdy granice nieruchomości nie są jasno określone, bo z upływem czasu nastąpiło ich zatarcie lub gdy powstał spór co do przebiegu linii granicznej między właścicielami sąsiednich nieruchomości, często konieczne jest przeprowadzenie tzw. postępowania rozgraniczającego.Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu granic poprzez: określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami graficznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiedniej dokumentacji. Jeśli brak jest wystarczających danych lub są one niewystarczające albo sprzeczne, ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron.
Postępowanie rozgraniczające rozpoczyna się od złożenia wniosku o jego wszczęcie. Wniosek taki może złożyć każdy z właścicieli nieruchomości sąsiednich, jak również każdy ze współwłaścicieli. Wniosek mogą złożyć także inne osoby, o ile wykażą swój interes prawny w dokonaniu rozgraniczenia. Organem właściwym do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania rozgraniczającego jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości podlegających rozgraniczeniu.