Jaki zakres spraw we wspólnocie mieszkaniowej jest zaliczany do tzw. czynności zwykłego zarządu? Ostatnio w naszej wspólnocie wynikła sporna kwestia dotycząca tego, czy zarząd wspólnoty ma prawo podpisać umowę z firmą administrującą naszym budynkiem bez poinformowania o tym członków wspólnoty i uzyskania ich zgody, czyli bez podjęcia uchwały w tej sprawie. Czy to należy do czynności zwykłego zarządu?

Odpowiada Genowefa Baziuk-Płaska ze Stowarzyszenia Wspólny Dom

Tak, zawieranie umów pomiędzy wspólnotą mieszkaniową a innymi kontrahentami, do których należy zaliczyć firmę administrującą (lub administratora, jeśli firma jest jednoosobowa), należy do czynności zwykłego zarządu. Zalicza się do nich także podpisywanie umów z innymi kontrahentami, takimi jak: dozorca, konserwator, wykonawca remontu, bank, dostawca wody czy innych mediów.

Zgodnie z ustawą z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (art. 22 ust. 1) czynności zwykłego zarządu zarząd wspólnoty podejmuje samodzielnie, a zatem może podpisywać umowy bez konsultowania ich z ogółem właścicieli. Jednak członkowie wspólnoty mogą (w podjętej uchwale) postanowić, że np. podpisywanie umów z firmą administrującą przekracza czynności zwykłego zarządu i wymaga decyzji ogółu właścicieli.

A co to są czynności zwykłego zarządu? Najogólniej można powiedzieć, że te, których dokonanie jest niezbędne do normalnego, niezakłóconego funkcjonowania nieruchomości, a więc sprawy związane z normalną eksploatacją nieruchomości, pobieranie pożytków i dochodów, prace konserwatorskie, bieżące administrowanie. Jeśli w skład nieruchomości wchodzi również grunt niezabudowany, czynnością zwykłego zarządu będzie jego pielęgnacja.