- [b]Umowa przedwstępna zawarta w zwykłej formie pisemnej[/b] – umowa ta opisuje mieszkanie będące przedmiotem sprzedaży, jego cenę oraz sposób płatności, a strony zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej w określonym terminie. Gdy jedna ze stron wycofa się z transakcji, druga strona ma prawo, wedle wyboru, albo zatrzymać, albo żądać zwrotu podwójnej wartości zadatku w zależności od tego, czy jest sprzedającym czy kupującym.
- [b]Umowa przedwstępna zawarta w formie aktu notarialnego[/b] – gdy jedna ze stron wycofa się z transakcji, druga strona ma prawo, wedle wyboru, albo zatrzymać, albo żądać zwrotu podwójnej wartości zadatku w zależności od tego, czy jest sprzedającym czy kupującym. Można też ewentualnie żądać zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży.
- [b]Umowa sprzedaży zawarta w formie aktu notarialnego[/b] – forma ta jest koniecznością – w innym przypadku umowa sprzedaży nie będzie ważna. Przy okazji jej zawarcia sprzedający powinien przedstawić zaświadczenie o niezaleganiu z płatnością czynszu i innych opłat eksploatacyjnych, zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich osób z lokalu oraz, w przypadku gdy budynek położony jest na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, złożyć oświadczenie, że opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu oraz należne podatki zostały przez niego opłacone.