Zaginiona dokumentacja

Budynek musi mieć dokumentację. W przypadku jej braku lub dokonania w nieruchomości zmian, w wyniku których dokumentacja przestała odzwierciedlać stan faktyczny, konieczne jest wykonanie dokumentacji odtworzeniowej budynku - radzi Genowefa Baziuk-Płaska, Stowarzyszenie Wspólny Dom

Publikacja: 16.11.2008 08:43

Jestem członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Nasz budynek jest stary i wymaga ocieplenia. Dlatego podnieśliśmy stawki funduszu remontowego, co nie było łatwym zadaniem, gdyż wielu mieszkańców, zwłaszcza starszych i mniej zasobnych, nie chciało się zgodzić na jakiekolwiek podwyżki. Ledwo poradziliśmy sobie z tym problemem, od razu pojawiła się nowa trudność: dowiedzieliśmy się, że do przeprowadzenia termomodernizacji potrzebna jest dokumentacja techniczna budynku. Tymczasem my nie mamy dokumentacji, bo członkowie jednego z poprzednich zarządów byli nieodpowiedzialni i dokumentacja gdzieś zaginęła. Co mamy robić w tej sytuacji?

(nazwisko do wiadomości redakcji)

– Budynek musi mieć dokumentację. W przypadku jej braku lub dokonania w nieruchomości zmian, w wyniku których dokumentacja przestała odzwierciedlać stan faktyczny, konieczne jest wykonanie dokumentacji odtworzeniowej budynku (inwentaryzacji).

Obowiązek taki nakłada na zarząd wspólnoty mieszkaniowej ustawa o własności lokali z 1994 r. W artykule 29 możemy przeczytać m.in., że zarząd jest obowiązany do podjęcia czynności zmierzających do opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku i rozliczenia kosztów związanych z opracowaniem lub aktualizacją tej dokumentacji.

Jeżeli uchwała właścicieli lokali nie stanowi inaczej, koszty opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku obciążają: dotychczasowego właściciela nieruchomości (do czasu wyodrębnienia własności ostatniego lokalu) lub wszystkich właścicieli lokali w częściach odpowiadających ich udziałom w nieruchomości wspólnej (po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu).

Widać więc jasno, że obowiązek odtworzenia dokumentacji spoczywa na zarządzie wspólnoty mieszkaniowej, jednakże kosztami jej odtworzenia ustawa obciąża dotychczasowego właściciela, który nie powinien dopuścić do utraty dokumentacji lub zadbać o jej aktualizację (jeśli w budynku zostały dokonane jakieś zmiany np. przebudowy lub modernizacje). Dotychczasowy właściciel jest odpowiedzialny przed wspólnotą mieszkaniową nawet, jeśli obowiązku aktualizacji dokumentacji nie dotrzymał administrator czy też jednostka zarządzająca nieruchomością.

Dotychczasowy właściciel może w takiej sytuacji dochodzić zwrotu kosztów od administratora lub firmy zarządzającej, ale przed wspólnotą odpowiada właśnie on. Udziały poszczególnych właścicieli w nieruchomości wspólnej powinny odpowiadać przepisom zawartym w art. 3 ustawy o własności lokali.

[i]b. kal.[/i]

masz pytanie, wyślij e-mail

[link=mailto:b.kalinowska@rp.pl]b.kalinowska@rp.pl[/link]

Nieruchomości
W Białce Tatrzańskiej powstanie luksusowy aparthotel
Nieruchomości
Mieszkanie z drugiej ręki na wysoki połysk. Warto kupić?
Nieruchomości
Budowane latami osiedla jak miasta kwadransowe
Nieruchomości
Najlepiej wynagradzani prezesi spółek deweloperskich w 2024 r.
Nieruchomości
Mieszkania z drugiej ręki tańsze niż rok temu. Gorączka spadła
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku