Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości (art. 36 ust. 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169354]ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym[/link]).
[srodtytul]Przymusowa danina publiczna[/srodtytul]
W doktrynie podnoszono problematykę charakteru prawnego opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości. Należy się zgodzić z poglądem, że opłata planistyczna ma charakter publicznoprawny. [b]Zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 listopada 2001 r. (I SA/Gd 1948/01, OSP 2003, z. 2, poz. 16, z aprobującą glosą A. Borodo) [/b]do opłaty planistycznej zastosowanie mają przepisy ordynacji podatkowej. A zatem można sformułować pogląd, że opłata planistyczna ma charakter publicznej daniny przymusowej. Opłatę można więc nazwać podatkiem, który jest pobierany od właściciela nieruchomości tylko z tego powodu, że nowy plan zagospodarowania przestrzennego spowodował wzrost wartości jego nieruchomości. Tego rodzaju kreowanie dodatkowych danin na rzecz organów administracji należy ocenić zdecydowanie krytycznie.
[srodtytul]Bez stawki zerowej[/srodtytul]
Opłata planistyczna jest dochodem własnym gminy, a co szczególnie znamienne również jej wysokość zależy od decyzji organu administracji. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości. Określenie stawki procentowej należy także do kompetencji organów administracyjnych. [b]Zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 września 2002 r. (II SA/Wr 1193/02, OSS 2003, z.1, poz. 15)[/b] obowiązek jednorazowej opłaty (renty planistycznej) pobieranej w razie zbycia nieruchomości, której wartość w związku z uchwaleniem nowego lub zmienionego planu wzrosła, wyklucza możliwość ustalenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zerowej stawki procentowej służącej naliczaniu tej opłaty. Obowiązek uiszczenia opłaty planistycznej nie jest bezterminowy, obowiązuje jedynie w terminie pięciu lat od uchwalenia nowego bądź zmiany dotychczasowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.