Postępowanie rozgraniczające ma na celu ustalenie przebiegu granic nieruchomości. Polega na określeniu położenia punktów i linii granicznych oraz na ich utrwaleniu znakami granicznymi na gruncie. Jednym z elementów tego postępowania jest również sporządzenie odpowiednich dokumentów (map). Jego tryb określają art. 29 – 39 ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne.
[srodtytul]Z urzędu lub na wniosek[/srodtytul]
Rozgraniczanie może polegać na wyznaczeniu (wytyczeniu) wszystkich lub tylko niektórych granic określonej nieruchomości z gruntami sąsiednimi. Postępowanie w tej sprawie może być prowadzone zarówno z urzędu, jak i na wniosek. Z urzędu jest ono prowadzone przy scalaniu gruntów. Wójt może wszcząć postępowanie również w sytuacji, w której strona odpowiedniego wniosku nie zgłosiła, a rozgraniczenie jest niezbędne ze względu na ważny interes społeczny albo jeżeli jest uzasadnione potrzebami gospodarki narodowej. Jeżeli rozgraniczenie wiąże się ze scalaniem gruntu – postanowienie o wszczęciu postępowania scaleniowego zastępuje postanowienie o wszczęciu rozgraniczeniowego. Na to postanowienie wójta stronom nie służy zażalenie (art. 30 ustawy).
[srodtytul]Na podstawie ugody[/srodtytul]
Czynności ustalania przebiegu granic wykonuje upoważniony przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) geodeta. Przy ich ustalaniu bierze się pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty oraz punkty osnowy geodezyjnej. W przypadku braku powyższych danych lub jeżeli są one niewystarczające albo sprzeczne, ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron. W wypadku sporu co do przebiegu granic obowiązkiem geodety jest nakłonienie stron do zawarcia ugody. Aby jednak strony mogły w postępowaniu uczestniczyć (stawić się na gruncie), należy im wcześniej doręczyć stosowne zawiadomienie. Zawiadomienie doręcza się nie później niż siedem dni przed wyznaczonym terminem. Strona powinna poświadczyć jego odbiór. [b]Trzeba zaznaczyć, że nieusprawiedliwione niestawienie się strony nie wstrzymuje czynności geodety,[/b] o czym należy pouczyć strony. Jeżeli nieobecność jest usprawiedliwiona, postępowanie rozgraniczeniowe zostaje wstrzymane do czasu ustania przeszkody lub do czasu wyznaczenia przez stronę pełnomocnika. [b]Wstrzymanie czynności geodety nie może jednak trwać dłużej niż miesiąc.[/b] Z czynności ustalenia przebiegu granic sporządza się protokół graniczny lub akt ugody. Ugoda sporządzona przed geodetą ma moc ugody sądowej.